Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 22:03
Reklama
Reklama

Świętujemy 100-lecie wytwórni samolotów. Tym razem na wystawie

To kolejny punkt tegorocznych obchodów 100-lecia powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej – wystawa na której zaprezentowano unikalne zdjęcia, dokumenty i historię PWS. Do końca sierpnia może ją obejrzeć każdy, kto zajrzy do bialskiego magistratu.
Świętujemy 100-lecie wytwórni samolotów. Tym razem na wystawie
Kolejny punkt tegorocznych obchodów 100-lecia powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej to otwarcie wystawy, na której zaprezentowano m.in. unikalne zdjęcia

Autor: Joanna Danielewicz

Źródło: Słowo Podlasia

Wystawę „Podlaska Wytwórnia Samolotów 1923-2023" przygotowało Muzeum Południowego Podlasia. - Materiały pochodzą z MPP i tym się szczycimy, bo nie wszystkie zdjęcia mieliśmy okazję do tej pory pokazać. Wszystkie dokumenty, zdjęcia i materiały, które udało się nam pozyskać, są dla nas bardzo cenne, bo szczerze mówiąc, nie ma ich wiele. Eksponatów związanych z PWS wciąż jest za mało w naszym muzeum – mówi Rafał Izbicki, dyrektor MPP. – Mamy więc apel do naszych mieszkańców, jeśli ktoś posiada eksponaty związane z PWS, to muzeum jest najlepszym dla nich miejscem, może nam je przekazać. Jeśli nie chce przekazać, to prosimy o udostępnienie, my to zdigitalizujemy i pozostanie to w naszych  zbiorach.

Wystawa opowiadająca historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów dostępna jest dla wszystkich na sali obsługi UM Biała Podlaska fot. J. Danielewicz

PWS istniała zaledwie 16 lat. Powołana w 1923 roku z inicjatywy Stanisława Rosenwertha, właściciela majątku w Cieleśnicy, rektora politechniki warszawskiej prof. Antoniego Ponikowskiego, prof. Czesława Witoszyńskiego specjalisty w dziedzinie aerodynamiki, Witolda Rumbowicza, byłego dyrektora lubelskiej wytwórni „E. Plage i T. Laśkiewcz” oraz Podlaskiego Syndykatu Rolniczego, działała do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie wyprodukowano w niej 1,5 tys. samolotów wojskowych, pasażerskich i sportowych. 

PRZECZYTAJ: Nowa prezes w miejskiej spółce

–1500 samolotów na 3,5 tys. samolotów wyprodukowanych w całym kraju. To świadczy o skali tej fabryki,  jej znaczeniu dla całej lotniczej produkcji, także produkcji samolotów wojskowych – mówił podczas otwarcia wystawy w bialskim magistracie prezydent miasta. – Jesteśmy dumni z naszej tradycji. Z dumą podkreślamy, że 100 lat temu w naszym mieście powstała jedna z najnowocześniejszych fabryk samolotów. Najświetniejsze umysły realizowały tu swoje inżynierskie pasje.

SPRAWDŹ: "Babski rynek" bez parkingu. Mieszkańcom to przeszkadza

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Od początku zaangażowali sie w organizacje przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem stulecia powstania PWS. - Chcemy, by o znaczeniu PWS i lotnictwa w Białej Podlaskiej pamiętano – mówi mjr pil. Mirosław Joński, prezes stowarzyszenia i zaprasza na główne obchody 100-lecia, zaplanowane na 16 września, Wówczas odsłonięta zostanie replika samolotu szkolno-treningowego PWS-26, stanie na rogu ulic Łomaskiej i Zielonej. 

Replika PWS-26 powstaje w warsztatach ZSZ nr 2. Pracuje przy niej m.in. dyrektor Ryszard Dołęga (fot. Franciszek Ostrowski (fb))

Replika w skali 1:3 powstaje w warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury. Budują ją nauczyciele tej szkoły, wraz z jej dyrektorem Ryszardem Dołęgą. - Prace rozpoczęliśmy około marca, teraz pracownicy twierdzą, że mamy trochę za mało czasu. Obecnie finalizujemy prace związane z konstrukcją. W oryginale była ona drewniana kryta płótnem, więc głowimy się jak odwzorować oryginalną konstrukcję za pomocą aluminium. Męczymy się trochę nad tym, ale chodzi o to, by replika była odporna na warunki atmosferyczne i przetrwała wiele lat – relacjonuje prace nad repliką dyrektor Dołęga. 

ZOBACZ: Tak Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej obchodziła Święto Policji

Zanim mieszkańcy Białej Podlaskiej zobaczą samolot na postumencie, mogą bliżej zapoznać się z historią miejsca, gdzie PWS-26 powstawał. Wystawa przez wakacje dostępna jest w urzędzie miasta. 16 września wystawiona będzie podczas głównych obchodów 100-lecia w hali AWF, natomiast później, jak zapowiada dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, rozpocznie tournée po bialskich szkołach, by dzieje PWS poznała bialska młodzież.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HejTreść komentarza: Brawo Polsko brawo Narodzie nie dajmy sięData dodania komentarza: 8.11.2024, 14:37Źródło komentarza: Marsz Niepodległości. W całym kraju zapełniają autokaryAutor komentarza: RadzynTreść komentarza: "Działaniem łajdackim" nazwałbym to co się dzieje w Radzyniu... za robotę burmistrzu się weź i zostaw tego Facebooka w spokoju.. powagi trochę.. a nie tylko płaczesz i żalisz się w tym internecie jaką ci krzywdę ludzie robią....Data dodania komentarza: 8.11.2024, 13:33Źródło komentarza: Miasto kontrolowane. Skarga poszła nawet na seniorówAutor komentarza: Radzyń 1Treść komentarza: Pan "burmistrz" to tylko potrafi się tłumaczyć i zrzucać winę na poprzednika ... jedyne co mu wychodzi (albo i nie) to jego "lajwy" na Facebooku bo to jest chyba dla niego najważniejsze.... tylko niepoważne jak na takie stanowisko.Data dodania komentarza: 8.11.2024, 13:31Źródło komentarza: Drogowy galimatias. Miasto rozkopane, końca robót nie widaćAutor komentarza: MaxiMaxTreść komentarza: Niczego to nie zmieni. Korek na przejeździe i tak będzie. Kompletnie bez sensu.Data dodania komentarza: 8.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Nowa ulica odciąży zakorkowaną część MiędzyrzecaAutor komentarza: zeliwnyTreść komentarza: on nie rozumie co czyta,tak to jest ,jak ma się ukonczone 6 klas podstawowkiData dodania komentarza: 8.11.2024, 11:07Źródło komentarza: Radzyń Podlaski. Będą milionowe cięcia w budżecie
Reklama
Reklama