Wystawę „Podlaska Wytwórnia Samolotów 1923-2023" przygotowało Muzeum Południowego Podlasia. - Materiały pochodzą z MPP i tym się szczycimy, bo nie wszystkie zdjęcia mieliśmy okazję do tej pory pokazać. Wszystkie dokumenty, zdjęcia i materiały, które udało się nam pozyskać, są dla nas bardzo cenne, bo szczerze mówiąc, nie ma ich wiele. Eksponatów związanych z PWS wciąż jest za mało w naszym muzeum – mówi Rafał Izbicki, dyrektor MPP. – Mamy więc apel do naszych mieszkańców, jeśli ktoś posiada eksponaty związane z PWS, to muzeum jest najlepszym dla nich miejscem, może nam je przekazać. Jeśli nie chce przekazać, to prosimy o udostępnienie, my to zdigitalizujemy i pozostanie to w naszych zbiorach.
PWS istniała zaledwie 16 lat. Powołana w 1923 roku z inicjatywy Stanisława Rosenwertha, właściciela majątku w Cieleśnicy, rektora politechniki warszawskiej prof. Antoniego Ponikowskiego, prof. Czesława Witoszyńskiego specjalisty w dziedzinie aerodynamiki, Witolda Rumbowicza, byłego dyrektora lubelskiej wytwórni „E. Plage i T. Laśkiewcz” oraz Podlaskiego Syndykatu Rolniczego, działała do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie wyprodukowano w niej 1,5 tys. samolotów wojskowych, pasażerskich i sportowych.
PRZECZYTAJ: Nowa prezes w miejskiej spółce
–1500 samolotów na 3,5 tys. samolotów wyprodukowanych w całym kraju. To świadczy o skali tej fabryki, jej znaczeniu dla całej lotniczej produkcji, także produkcji samolotów wojskowych – mówił podczas otwarcia wystawy w bialskim magistracie prezydent miasta. – Jesteśmy dumni z naszej tradycji. Z dumą podkreślamy, że 100 lat temu w naszym mieście powstała jedna z najnowocześniejszych fabryk samolotów. Najświetniejsze umysły realizowały tu swoje inżynierskie pasje.
SPRAWDŹ: "Babski rynek" bez parkingu. Mieszkańcom to przeszkadza
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Od początku zaangażowali sie w organizacje przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem stulecia powstania PWS. - Chcemy, by o znaczeniu PWS i lotnictwa w Białej Podlaskiej pamiętano – mówi mjr pil. Mirosław Joński, prezes stowarzyszenia i zaprasza na główne obchody 100-lecia, zaplanowane na 16 września, Wówczas odsłonięta zostanie replika samolotu szkolno-treningowego PWS-26, stanie na rogu ulic Łomaskiej i Zielonej.
Replika w skali 1:3 powstaje w warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury. Budują ją nauczyciele tej szkoły, wraz z jej dyrektorem Ryszardem Dołęgą. - Prace rozpoczęliśmy około marca, teraz pracownicy twierdzą, że mamy trochę za mało czasu. Obecnie finalizujemy prace związane z konstrukcją. W oryginale była ona drewniana kryta płótnem, więc głowimy się jak odwzorować oryginalną konstrukcję za pomocą aluminium. Męczymy się trochę nad tym, ale chodzi o to, by replika była odporna na warunki atmosferyczne i przetrwała wiele lat – relacjonuje prace nad repliką dyrektor Dołęga.
ZOBACZ: Tak Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej obchodziła Święto Policji
Zanim mieszkańcy Białej Podlaskiej zobaczą samolot na postumencie, mogą bliżej zapoznać się z historią miejsca, gdzie PWS-26 powstawał. Wystawa przez wakacje dostępna jest w urzędzie miasta. 16 września wystawiona będzie podczas głównych obchodów 100-lecia w hali AWF, natomiast później, jak zapowiada dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, rozpocznie tournée po bialskich szkołach, by dzieje PWS poznała bialska młodzież.
Napisz komentarz
Komentarze