Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 15:38
Reklama
Reklama

Więźniowie zajmą się psami. Zakład karny podpisał umowę z "Azylem"

Bialskie więzienie podpisało w tym tygodniu umowę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt "Azyl". Już od lipca więźniowie będą zajmować się psami z bialskiego schroniska. To efekt programu readaptacji społecznej skazanych poprzez pracę i kontakt ze zwierzętami pt. "Podaj łapę".
Reklama
Więźniowie zajmą się psami. Zakład karny podpisał umowę z "Azylem"
Bialski zakład karny podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt "Azyl". Od lipca więźniowie będą zajmować się psami ze schroniska

Autor: Adam Trochimiuk/archiwum

Źródło: Słowo Podlasia

10 lipca Zakład Karny w Białej Podlaskiej podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt "Azyl". Dzięki temu trzej skazani będą zajmować się bezdomnymi psami w bialskim schronisku.

Reklama
10 lipca Zakład Karny w Białej Podlaskiej podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt "Azyl". Dzięki temu trzej skazani będą zajmować się bezdomnymi psami w bialskim schronisku (fot. Zakład Karny w Białej Podlaskiej)
Skazani zajmą się psami z "Azylu"

Program "Podaj łapę", bo taką nazwę nosi podjęta przez instytucje współpraca, zakłada readaptację społeczną skazanych z zakresu kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych poprzez pracę i kontakt ze zwierzętami. 

– Skazany, który może być osobą impulsywną, porywczą, skłonną do zachowań nieprzemyślanych i gwałtownych ma możliwość nauczyć się od wstydliwego i wycofanego  zwierzęcia cierpliwości i pokory. Osoby o obniżonym nastroju, smutne, niedowartościowane i zamknięte w sobie będą mogły pracować z pełnymi energii i pogody ducha  czworonogami, co obu stronom przyniesie korzyści – przekazuje st. szer. Elżbieta Kropiwiec z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.

Dodaje, że praca wolontariuszy w ramach zajęć kulturalno-oświatowych czy pracy skazanych ze zwierzętami jest wielotorowym, kompleksowym działaniem. – Taka forma  aktywności przynosi korzyść zarówno osobie skazanej, bo po pierwsze ma ona możliwość przebywania poza zakładem karnym, po drugie uczy się odpowiedzialności i po trzecie,  najogólniej mówiąc znacząco zwiększa swoje szanse na udany powrót do społeczeństwa. Natomiast zwierzęta dzięki wysiłkowi, zaangażowaniu emocjonalnemu i przywiązaniu  opiekunów zyskują prawdziwych przyjaciół i jednocześnie zwiększają swoje szanse na znalezienie odpowiedniego domu adopcyjnego – podkreśla Elżbieta Kropiwiec.

PRZECZYTAJ: Nowa prezes w miejskiej spółce

Obecnie w bialskim schronisku przebywa ponad 250 zwierząt, a więc rąk do pomocy potrzeba. Szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, kiedy porzucanych zwierząt jest jeszcze więcej. 

Dodajmy, że współpraca zakładu karnego ze schroniskiem trwa od lat. Funkcjonariusze bialskiego więzienia systematycznie organizują zbiórki karmy czy też funduszy na rzecz "Azylu". 

Umowy z firmami i nadleśnictwem

Dodajmy, że to nie pierwsza podobna współpraca, jaką podjął Zakład Karny w Białej Podlaskiej. W maju bialskie więzienie podpisało kolejną umowę z firmą Green Office Ecologic, zajmującą się sortowaniem i recyklingiem odpadów, która gwarantuje odpłatne zatrudnienie 40 skazanych. Z kolei w firmie EUROGRZYB z branży spożywczej zatrudnienie znalazła grupa dziesięciu skazanych z bialskiej jednostki penitencjarnej.

Dodatkowo ZK w Białej Podlaskiej ma podpisaną umowę z Nadleśnictwem Biała Podlaska, w ramach której prowadzi współpracę w zakresie podejmowania wspólnych działań edukacyjnych oraz resocjalizacyjnych wobec skazanych, w szczególności w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej, propagowaniu postaw proekologicznych i zwiększaniu świadomości z zakresu ochrony przyrody, a także sprzyjanie społecznej readaptacji skazanych. Umowa obejmuje też zatrudnienie skazanych przy pracach porządkowych oraz w nasadzeniach drzew.

SPRAWDŹ: "Babski rynek" bez parkingu. Mieszkańcom to przeszkadza

Natomiast w Oddziale Zewnętrznym w Zabłociu w gminie Kodeń od kilkunastu lat prowadzona jest pasieka, którą zajmują się osadzeni. Od 2012 roku mają tam możliwość uczestnictwa w programie ekologiczno-informacyjnym "Bartnik", mającym na celu promowanie proekologicznych postaw, umiejętności opieki nad rodzinami pszczelimi, ochrony środowiska naturalnego oraz dbałości o ekosystem.

W Oddziale Zewnętrznym w Zabłociu w gminie Kodeń od kilkunastu lat prowadzona jest pasieka, którą zajmują się osadzeni (fot.  Oddział Zewnętrzny w Zabłociu)
Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: DobryńTreść komentarza: A to tak sobie można organizować zżutke? Zawsze to znajomi , koledzy, koleżanki organizowali. A tak samemu sobie pierwszy raz się spotkałem z takim zachowaniem. Ale nie mnie oceniać, tak tylko się nad tym zastanawiam i nie oceniam postępowania.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 11:55Źródło komentarza: Dobryń Duży. Pomóżmy Justynie zacząć od nowaAutor komentarza: Fan BmwTreść komentarza: Komu będą mierzyć tą prędkość ? Tym starym rozwalającym się gratom ? Ponad 15 letnim rupieciom ? Czy nawet już pełnoletnim złomom 18 + ? Lepiej jechać do dużych miast , tam jeżdżą nowe auta z salonu . Tam zarobią na mandatach .Data dodania komentarza: 14.04.2025, 08:34Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Każde hasło jest dobre żeby wypisać tysiące mandatów.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”Autor komentarza: Kamil gTreść komentarza: Te enternetowe firmy ,downo winny być zlikwidowane.Miałem do czynienia z ,,Temu", -NIGDY WIĘCEJ.Tam oszust na oszuście siedzi i oszustem pogania.O wiele bezpieczniej jest kupować rzeczy potrzebne w sklepach internetowych danej firmy.Tam nie ma przekrętów,doliczania za jakieś nieistniejące usługi .Data dodania komentarza: 12.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Toksyczne koszulki i majtki. Zbadali ubrania z Temu i SheinAutor komentarza: ROMANTreść komentarza: Ja również złego słowa o Julianie nie powiem.Każdy ma jakieś grzechy,jedni popełnili je z młodzieńczej głupoty,,inni po pijaku,jeszcze inni z premedytacją.Pan Julian nie wygląda na osobę,która z premedytacją zrobiła coś złego,coś,co dyskredytuje jego życie obecne,,jak to sugerują poniżej zamieszczone wpisy.Niestety,wpisy ogólnikowe,sugerujące jakąś wine zadawnioną,ale pamiętaną.Dlaczego piszący negatywnie ,nie otworzą jakiejś ptasiarni,czy czegoś podobnego,-na własny koszt.Cenię ludzi,którzy robią coś za tzw.,,friko",jest ich bardzo niewielu.Tak myślę.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 11:15Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w Rakowiskach
ReklamaAdvertisement
Reklama