Bezpieczeństwo ma znaczenie – koniecznie zainwestuj w wyciąg spawalniczy!
Podczas obróbki metali dochodzi do wydzielania się wielu substancji, które mogą podrażniać nasz układ nerwowy. Wśród tych, które szczególnie zagrażają pracownikom, trzeba wskazać na:
- magnez,
- miedź,
- żelazo,
- nikiel.
O tym, że jest to zagrożenie, którego nie należy bagatelizować. Wystarczy wspomnieć, że zatrucie miedzią niesie ze sobą nie tylko nagłe pogorszenie samopoczucia, wymioty czy bóle głowy, ale może też doprowadzić do uszkodzeń w obrębie wątroby.
Czyste powietrze w miejscu pracy, to także dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla astmatyków. Szacuje się, że z tą przypadłością w naszym kraju mierzą się nawet cztery miliony osób. W zminimalizowaniu szkodliwego działania pyłów pomogą odciągi spawalnicze dostępne w CLOOS.
Za obowiązkową instalacją wyciągów spawalniczych przemawiają też obowiązujące w Polsce przepisy, a dokładniej rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny prac spawalniczych z 27 kwietnia 2000 roku.
Profesjonalny odciąg gazów spawalniczych – jak działa?
Warto rozpocząć od tego, że są to urządzenia niezwykle uniwersalne. Korzystając z oferty godnego zaufania przedsiębiorstwa, jak Cloos, mamy pewność, że kupujemy produkt, który da sobie radę wszędzie tam, gdzie występuje punktowa emisja zanieczyszczeń.
W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, można zastosować:
- mobilne urządzenia filtracyjne,
- odciąg spawalniczy.
Na czym polega różnica?
Urządzenie mobilne, jak sugeruje już sama nazwa, możemy przemieszczać między stanowiskami. To świetne rozwiązanie, gdy np. wiemy, że w danym dniu spawanie będzie realizowane w ograniczonym zakresie, np. tylko przez jednego pracownika.
Warto jednak zawczasu upewnić się, czy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca. Przykładowo, decydując się na MaxiFil Clean z ramieniem o długości trzech metrów, musimy wziąć poprawkę na to, że szerokość maszyny to 81 cm.
Odciągi spawalnicze, np. w formie klasycznych ramion, sprawdzają się świetnie w firmach, które mogą zainwestować w cały system, który bazuje na instalacji rurowej oraz filtrowentylacji. Są one wtedy na stałe „przypisane” do konkretnego miejsca pracy – po prostu zawsze będą wisiały nad konkretną spawarką. Długość ramienia w zestawie z wężem ssącym zwykle waha się od dwóch aż do dziesięciu metrów.
Czym kierować się przy wyborze odciągu spawalniczego?
Wiesz już, że bardzo duże znaczenie mają gabaryty takiego akcesorium oraz model pracy Twojej firmy. To jednak nie wszystkie zmienne, na które musisz zwrócić uwagę. Bardzo ważną składową jest też profesjonalny filtr!
Tu – w zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz – możesz wybierać między filtrami wymiennymi oraz patronowymi (tzw. nabojowymi). Kluczowe jest, aby spełniały one rygorystyczne normy bezpieczeństwa. W jego skład mogą wchodzić np. dysze rotacyjne. Dobrze byłoby też, gdyby był on wykonany z membrany ePTFE.
Zwróć też uwagę na to, że kluczem do prawidłowego działania całego systemu jest też odpowiedni montaż! Nie warto zdawać się tutaj na przypadek. Specjaliści z Cloos nie tylko dostarczą cały zestaw na miejsce, ale też go zainstalują, a na dodatek przeszkolą pracowników z obsługi takiego odciągu spawalniczego.
Napisz komentarz
Komentarze