Od lat Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi w internecie serwis, który jest bardzo przydatny latem. Mówimy o sk.gis.gov.pl.
Serwis kąpieliskowy GIS
To serwis kąpieliskowy z mapą Polski, na którą naniesione są wszystkie miejsca do pływania. Co ważne, przy każdym punkcie jest zaznaczone, czy woda w danym kąpielisku jest zdatna do użytku.
I nie wszystkie punkty na mapie są zielone, co oznacza, że można się tam bezpiecznie pławić w wodzie. Obecnie zastrzeżenia są np. co do kąpieliska miejskiego w Sokółce (woj. podlaskie). Jak donosi raport – zakwitły tam sinice.
PRZECZYTAJ:
- Sery z Radzynia Podlaskiego dotarły do Szanghaju. Są tam rarytasem
- Potężne nawałnice przeszły przez region. Mamy nagranie z Włodawy [WIDEO]
- Na sankach za passatem. Zrobili kulig w lipcu, jeden skończył w szpitalu
Aplikacja na telefon
Jak tłumaczy rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki, w bazie są wyłącznie miejsca (685), które spełniają wszelkie formalne wymogi strzeżonego kąpieliska.
– Można tam pływać bezpiecznie, bo pod opieką ratownika, bez niespodzianek kryjących się na dnie zbiornika – tłumaczy.
Teraz serwis ma swoją wersję na telefon. Aplikacja wskaże najbliższe polecane kąpieliska.
– Tam, gdzie mieszkamy, zazwyczaj znamy okoliczne akweny, ale na wakacjach, w podróży warto polegać na sprawdzonym info – dodaje Cienki.
W naszym regionie najbardziej popularne kąpieliska to Międzyrzeckie Jeziorka oraz Zalew Łosicki.
Na Międzyrzeckich Jeziorkach sezon kąpielowy trwa w pełni. Ratownicy są dostępni codziennie od 10:00 do 18:00. W tych samych godzinach przez cały tydzień nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają też ratownicy nad Zalewem Łosickim. Jakość wody w obu zbiornikach codziennie możecie sprawdzać w serwisie kąpieliskowym GIS.
Napisz komentarz
Komentarze