Eksperci porównywarki rankomat.pl przełożyli to na konkret. I policzyli, że w przypadku 50-metrowego mieszkania w dużym mieście oznacza to oszczędność w wysokości od 6 do aż ponad 13 tys. zł (więcej szczegółów na grafice).
Co to jest PCC?
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to danina, którą płacimy na rzecz państwa, dokonując jako osoba prywatna transakcji w obrocie gospodarczym. Najczęściej spotykamy się z tym podatkiem przy zakupie używanego samochodu osobowego.
Podatek w wysokości 2 proc. wartości transakcji musimy także zapłacić, kupując nieruchomości na rynku wtórnym. Dla wielu osób jest to przykra niespodzianka, bo podnosi koszty i tak bardzo drogiej inwestycji mieszkaniowej.
Od 31 sierpnia, z tego obowiązku są zwolnione osoby, które kupią na rynku wtórnym pierwszą w życiu nieruchomość. Najwięcej zyskają kupujący nowe lokum w dużych miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe.
Te pieniądze zostaną w naszym portfelu
– Korzyści wynikające z nowego zwolnienia podatkowego są łatwe do policzenia, bo wynoszą 2 proc. od zapisanej w umowie wartości nieruchomości. Te pieniądze pozostaną w naszym portfelu i na pewno przydadzą się na pokrycie kosztów np. remontu, przeprowadzki czy na sfinansowania innych wydatków związanych z zakupem nieruchomości, na przykład wynagrodzenia notariusza – mówi Konrad Pluciński, ekspert ds. produktów finansowych rankomat.pl.
PRZECZYTAJ:
- Już wkrótce festiwal "Land Art na granicy" w Sławatyczach
- Miał 3 promile i dożywotni zakaz kierowania, a i tak wsiadł za kierownicę
- Zignorował czerwone światło. Wjechał w kobietę i dziecko [FILM]
- Unikalne odkrycie w kościele w Hrudzie
- Mariusz Kamiński liderem listy PiS do Sejmu w okręgu chełmsko-zamojskim
Napisz komentarz
Komentarze