W kwietniu 2021 roku miasto podpisało umowę z firmą Lubren na największą inwestycję ostatnich lat w Radzyniu Podlaskim, rewitalizację korpusu głównego pałacu Potockich wraz z dziedzińcem. - To dzień bardzo ważny dla mieszkańców Radzynia i całego środowiska radzyńskiego. Umowa jest jednym z najważniejszych dokumentów, jaki podpisywałem dotychczas jako burmistrz Radzynia - podkreślił wówczas burmistrz Jerzy Rębek.
Inwestycja dotycząca pałacu była jedną z trzech części rewitalizacji prowadzonej pod nazwą „Poprawa infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim”. Rewitalizacja objęła również ul. Rynek i część ul. Jana Pawła II. Zakończenie prac przy pałacu szacowano na połowę 2023 roku.
Pałac błyszczy
Na początku sierpnia roboty związane z rewitalizacją pałacu przeszły odbiory. - Zakres prac był bardzo szeroki, za nami sporo pracy, w tym ciekawe rekonstrukcje zespołów rzeźbiarskich Redlera, wykonane na wzór zniszczonych. Wnętrza odtworzyliśmy według opracowań i decyzji z 2018 roku, zgodnie z wytycznymi. Każde pomieszczenie różni się charakterystyką i wyglądem w zakresie posadzek – informuje Wojciech Wereski, prezes zarządu firmy Lubren. Przyznaje, że prace przechodziły różne etapy: - Mieliśmy odkrycia archeologiczne, nieprzewidziane roboty, jak to się zdarza przy pracy na zabytku powstawały nowe wyzwania, przeżyliśmy pandemię, z czym musieliśmy sobie poradzić.
Chwali współpracę z miastem i służbami konserwatorskimi. - Chciałbym podkreślić rangę obiektu - wyjątkową w skali kraju i nie tylko – dodaje.
8 sierpnia rezultaty prac wykonawcy oceniał konserwator zabytków. - Godzien podziwu jest ogrom wykonanych prac konserwatorskich, restauracyjnych, budowlanych – przyznaje Arkadiusz Bojczuk, szef bialskiej delegatury WUOZ w Lublinie. - Efekt jest naprawdę porażający. Dziedziniec to nowa jakość przestrzeni, wystrój elewacji nabrał blasku, jaki prawdopodobnie miał pierwotnie.
Prace objęły też pałacowe wnętrza. Tu jednak efekt końcowy nie pokrywa się z pierwotnym wyglądem pomieszczeń. - Wnętrza nie zostały odtworzone, przede wszystkim z tego względu, że zostały zupełnie zniszczone przez pożar. Niewiele elementów wystroju wnętrz zostało zachowanych: elementy kamienne głównej klatki schodowej, wystroju sztukatorskiego. Nawet materiał ikonograficzny, jaki posiadamy, ze względu na szczupłość nie daje w pełni możliwości odtworzenia wnętrz – wyjaśnia konserwator.
Przypomnijmy, że miasto na przedsięwzięcie rewitalizacji centrum pozyskało 21 mln zł. Z czego 19 mln zł to dotacja z funduszy unijnych, a pozostała część tej kwoty pochodziła z budżetu państwa.
Część północna w remoncie
Obecnie trwają prace na elewacji północnej pałacu. Z tego też względu jego odnowione wnętrza nie są dostępne dla zwiedzających. Prace na ścianie od strony parku maja się zakończyć z końcem listopada. Od sierpnia wykonuje je Jar-bud Firma Remontowo-Budowlana Jarosław Skwarek z Łukowa. To drugi wykonawca, którzy przejął realizację prac, po tym jak miasto wyłoniło go w drugim przetargu. Firma wyłoniona w pierwszym nie zakończyła prac. Jest w konflikcie z miastem.
- Poza zakończeniem remontu elewacji północnej wraz z odrestaurowaniem kompozycji rzeźbiarskich, w dalszej kolejności planowane są prace w zakresie wykonania oświetlenia zewnętrznych elewacji pałacu, podobnie jak to jest wykonane od strony dziedzińca, tak aby po zakończeniu prac od strony parku, pałac był pięknie oświetlony ze wszystkich stron, nie tylko od dziedzińca – informuje Anna Wasak z radzyńskiego ratusza.
POCZYTAJ:
- Już wkrótce festiwal "Land Art na granicy" w Sławatyczach
- Miał 3 promile i dożywotni zakaz kierowania, a i tak wsiadł za kierownicę
- Zignorował czerwone światło. Wjechał w kobietę i dziecko [FILM]
- Unikalne odkrycie w kościele w Hrudzie
- Mariusz Kamiński liderem listy PiS do Sejmu w okręgu chełmsko-zamojskim
Napisz komentarz
Komentarze