Tym razem, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Wspólne czytanie pozytywistycznej powieści odbyło się 5 września w niecodziennej scenerii, na łonie natury, nad rzeką Zielawą przy pięknej słonecznej pogodzie. Bliskość rzeki, soczysta zieleń okolicy zachęcały uczestników do spokojnego delektowania się słowem, a także – refleksji i spacerów.
Już w przeddzień wspólnego czytania wybrano kilka istotnych fragmentów dzieła Orzeszkowej. Skoncentrowano się na fragmentach dotyczących powstania styczniowego. Nie zabrakło też opisu mogiły powstańczej czy opisu zagrody Jana Bohatyrowicza oraz odniesień do innej ważnej problematyki powieści, zagadnień takich jak: kult pracy, walka o utrzymanie ziemi, refleksje o przemijaniu i miłości.
– Narodowe Czytanie to jedna z akcji czytelniczych corocznie organizowana naszą przez bibliotekę. Wydarzenie to zawsze odbywa się na początku roku szkolnego i skupia miłośników literatury oraz osoby pragnące aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły. Oprócz tego, że szkoła włącza się w ogólnopolską inicjatywę, to chce pokazać młodzieży, zwłaszcza tej z pierwszych klas, wszystkim uczniom, którzy do niej dopiero dołączyli, że poznawanie kanonu polskiej literatury i propagowanie czytelnictwa jest ważnym elementem licealnej edukacji – podsumowuje dyrektor szkoły, Izabela Sokołowska.
Wybór miejsca i stroje uczestników miały nawiązywać do epoki, w której tworzyła Eliza Orzeszkowa oraz do nadniemeńskiego krajobrazu. Czytelniczemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów, inspirowana powieścią Orzeszkowej.
CZYTAJ TAKŻE:
- Odkryje w Radzyniu tajemnice Słowenii
- Narodowe czytanie w Platerowie. Będą przybijać pamiątkowe pieczęcie
- Mieszkańcy poczytają „Nad Niemnem” na głównym placu miasta
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Kobieta Przedsiębiorcza 2023. Znamy mistrzynie województwa [ZDJĘCIA+WYNIKI]
Napisz komentarz
Komentarze