Powiat bialski słynie z najsmaczniejszych sękaczy. Co roku organizowane są tu festiwale sękaczy, w trakcie których można poznać historię ciasta, spróbować różnych jego wariantów oraz zakupić wypiek od lokalnych gospodyń. Jednym z większych wydarzeń z sękaczem w roli głównej jest Bialski Festiwal Sękaczy.
Już w najbliższą niedzielę 17 września na skwerze w centrum Janowa Podlaskiego Bialski Festiwal Sękaczy odbędzie się już po raz dziewiąty. Oficjalne otwarcie imprezy oraz wystąpienia starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, wójta gminy Janów Podlaski Leszka Chwedczuka oraz gości zaplanowano od godz. 12:30. O godz. 13:30 na scenie wystąpi zespół "Lolek Orkiestra", a od godz. 14:30 czas uczestnikom umilać będą występy zespołów z terenu powiatu bialskiego. W międzyczasie odbędzie się też pokaz wypieku sękacza. O godz. 17:30 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w konkursie na "Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz".
Przez cały czas trwania imprezy będą prezentowane stoiska z sękaczami, a uczestnicy będą mogli posmakować pysznych wypieków oraz porozmawiać z ich wykonawcami. Być może uchylą oni rąbka tajemnicy i podzielą się przepisem na ciasto zwane często również baumkuchenem/bankuchenem.
Od lat sękacz to znak rozpoznawczy południowego Podlasia i Polesia Lubelskiego. Przypomnijmy, że na początku tego roku to wyjątkowe ciasto zajęło zaszczytne, 6. miejsce w rankingu najlepszych ciast i deserów świata. Ranking przygotował portal Taste Atlas, który od 2015 r. promuje najpyszniejsze lokalne wypieki i desery.
W powiecie bialskim najpyszniejsze sękacze wypiekają gospodynie z Huszczy i Studzianki w gminie Łomazy oraz z Międzyrzeca Podlaskiego i Kodnia.
Do wypieku tradycyjnego ciasta należy używać drewna olchowego. Swój charakterystyczny wygląd sękacz zawdzięcza sposobowi pieczenia. Gotowy wypiek ma kształt stożka z nieregularnymi wypustkami, podobnymi do sopli, które powstają wskutek spływania nadmiaru ciasta w trakcie obracania rożna. W przekroju sękacz przypomina natomiast pień ściętego drzewa – grubsze warstwy jasnego ciasta są podzielane ciemnymi, cieniutkimi warstwami przypieczonego ciasta. Po wypieczeniu ma złocisto-bursztynowy kolor, przechodzący w brązowy. Od ponad 100 lat z wypieku tych ciast słyną mieszkańcy wsi Huszcza w gminie Łomazy. Historia sękacza w jego obecnej postaci sięga prawdopodobnie średniowiecza.
Napisz komentarz
Komentarze