Czytelnik chciał wiedzieć, jakie ilości ścieków dobowo są dopuszczane w dokumentacji, czyli jaka jest wydajność dobowa oczyszczalni. – Zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodno-prawnym oraz dokumentacją, wydajność dobowa oczyszczalni wynosi 600 m3/d – przekazuje wójt Jerzy Troć. Dodaje, że rzeczywista wartość oczyszczanych ścieków na dobę wynosi średnio ok. 250 m3/d.
Padło też pytanie, czy w okresie dużych opadów deszczu zwiększa się ilość przerabianych ścieków, jeśli tak, to z czego to wynika. Jak wskazuje wójt, w czasie ulewnych deszczy oraz w okresie roztopów, ilość przerabianych przez oczyszczalnię ścieków zwiększa się nieznacznie. Nieznaczny wzrost spowodowany jest zaleganiem wody lub błota pośniegowego na drogach i przedostawaniem się wody przez włazy uliczne do studzienek kanalizacyjnych, zlokalizowanych w drogach. Przekazuje też, że gmina dysponuje badaniami osadu ściekowego, powstającego w trakcie pracy oczyszczalni ścieków. Przeprowadzone badania osadów ściekowych są ważne od czasu ich wykonania do czasu zmiany ciągu technologicznego na oczyszczalni.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Zawracał w niedozwolonym miejscu. Doprowadził do zderzenia z motocyklem
- Konferencja Stowarzyszenia Jedno Serce – "Bialskie dzieci bezpieczne"
- Nasze samorządy z umowami i czekami na remonty dróg
Gdzie gmina wyzbywa się osadów ściekowych? – Gmina Kodeń nie wykorzystuje osadów ściekowych rolniczo. Powstający osad po przepuszczeniu przez prasę osadu jest składowany w specjalnie do tego celu miejscu składowania (poletkach osadowych) na oczyszczalni ścieków. Gmina Kodeń posiada decyzję wydaną przez marszałka województwa lubelskiego na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku poprzez wykorzystanie odpadów do rekultywacji wyeksploatowanej kwatery składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, pozwalającą na przetwarzanie komunalnych osadów ściekowych, zgromadzonych na poletkach osadowych w trakcie prac rekultywacyjnych składowiska – wyjaśnia wójt Jerzy Troć.
Dodaje, że istotną kwestią jest, co jaki czas robione są badania wody na bakterie coli oraz jakie jest stężenie azotynów w wodzie w gminnej sieci. Wójt przekazuje, że kontrola wewnętrzna jakości wody prowadzona jest zgodnie z zatwierdzonym harmonogramu badań przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej pięć razy do roku, ostatnie badanie wykonane było 21 sierpnia tego roku. – Stężenie azotynów w wodzie z ujęcia w Kodniu wynosi poniżej 0,032 mg/l przy dopuszczalnej wartości 0,50 mg/l. To wartość odczytana z ostatniego sprawozdania z badań szczegółowych wody z dnia 31 maja 2021 r. – informuje wójt Jerzy Troć.
Napisz komentarz
Komentarze