Na parkanie głównym parafii pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach zostały wyeksponowane plansze, prezentujące m.in. dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności wsi, z której pochodziła błogosławiona rodzina. Tragiczna historia Józefa, Wiktorii oraz ich dzieci nie jest jedynym przykładem ratowania Żydów z Markowej na Podkarpaciu, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom.
Na wystawie przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej, podczas której każdemu, kto pomagał wyznawcom religii mojżeszowej, groziła kara śmierci. Wystawa ukazuje też skalę takiej formy heroicznego wsparcia w regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.
Karty tej wyjątkowej wystawy przygotował Instytut Pamięci Narodowej z dr. Mateuszem Szpytmą na czele. Jest wspólnym dziełem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Po raz pierwszy zaprezentowana została w 2010 roku w Warszawie, a w zmienionym kształcie (nowa grafika i uzupełnione zdjęcia) powstała sześć lat później, w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Napisz komentarz
Komentarze