Na wrześniowej sesji radni decydowali o nazwie dla ulicy, która znajduje się między ulicami brata Alberta Chmielowskiego i gen. Franciszka Kleeberga. W projekcie uchwały pojawiła się jedna propozycja do przegłosowania – nadanie ulicy im. św. Andrzeja Boboli. Podczas sesji do uchwały zgłoszono jednak poprawkę. Radna Bożena Lecyk zawnioskowała, by ulicę nazwać imieniem prof. Rudolfa Probsta, związanego z Radzyniem Podlaskim bohatera czasów wojny i wieloletniego nauczyciela kilku pokoleń radzynian.
W imię lokalnego patriotyzmu
Radna Bożena Lecyk zgłosiła do przygotowanego projektu uchwały o nadaniu nazwy ulicy poprawkę, polegającą na zmianie patrona na prof. Rudolfa Probsta.
Profesor urodził się w rodzinie o niemieckich korzeniach, ale wychowany został w polskiej tradycji patriotycznej. Gimnazjum kończył w Sanoku, a gdy wybuchła II wojna światowa zatrudnił się w tartaku, gdzie pracował jego ojciec. W 1940 roku został członkiem Związku Walki Zbrojnej, o pseudonimie Świt. Z rozkazu podziemia został Unterscharführerem gestapo w Sanoku. Jak mówią późniejsze świadectwa żołnierzy AK, Probst uczestnicząc w przesłuchaniach oraz naradach, przekazał AK ważne informacje, dotyczące działań i planów gestapo. Wykradł również listę konfidentów.
Po wojnie zaczął pracę jako nauczyciel biologii w Tarnogórze, później w Grabowcu, wreszcie w Radzyniu Podlaskim. Został dyrektorem liceum (1959-64) gdzie zawodowo przepracował 28 lat. W czasie gdy był dyrektorem szkoły, odpowiadał za budowę jej obecnej siedziby. Działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym i przez wiele lat był prezesem Radzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza” czy Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 13 lutego 2015 roku w Radzyniu Podlaskim.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Pechowy złodziej. Zgubił telefon na miejscu kradzieży
- Będzie modernizacja SOR-u za 15 mln zł. Obecny pamięta lata 70.
- Kolejne pieniądze na drogi w regionie. Czy twoja droga jest na liście?
W tym roku w 100-lecie urodzin profesora, społeczność I LO w Radzyniu Podlaskim uczciła Rudolfa Probsta odsłonięciem ufundowanej dla niego ławeczki.
– Nazwanie ulicy im. Probsta byłoby wyrażeniem dumy, że był mieszkańcem naszego miasta, wyrażeniem lokalnego patriotyzmu i tożsamości oraz trwałym przykładem do naśladowania dla młodego pokolenia. Mnie uczył pan profesor, to był bardzo ciepły, życzliwy zachowujący dystans do życia człowiek. Wykształcił wielu mieszkańców Radzynia Podlaskiego – mówiła Bożena Lecyk, argumentując propozycję patrona ulicy.
Święty tarczą przed "bestią ze wschodu"
Innego zdania był natomiast burmistrz Radzynia Podlaskiego. – Żyjemy w takich czasach, kiedy trzeba nam wsparcia świętych. Chyba nie do końca widzimy zagrożenia zza wschodniej granicy, nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co nas może czekać – mówił burmistrz Jerzy Rębek. Przypomniał, że św. Andrzej Bobola to męczennik za Polskę, który zginął z rąk Kozaków straszną śmiercią. Zdaniem burmistrza w dzisiejszych czasach to symboliczna postać, bo choć nie każdy to widzi, to zagrożenie ze wschodu jest ogromne.
By uzmysłowić, jak bardzo tereny Polski wschodniej wystawione są na działanie wrogich sił, Jerzy Rębek grzmiał:
– Czy nie zostaliśmy zdradzeni przez poprzednią władzę, gdy oddali Polskę do linii Wisły? Kto to zrobił? Dlaczego nas oddano? Byłem wtedy posłem, nie mogłem o tym mówić, ale tak, była taka doktryna, zostawić Polskę wschodnią na pastwę ruskiego żołdactwa – wspominał i przestrzegał: – To nie są spokojne czasy, bestia ze wschodu nie zamarła.
W związku z tym, jedyną nadzieję burmistrz widzi w otoczeniu się wsparciem świętych. – My potrzebujemy dziś wsparcia naszych świętych. Niech patronem tej ulicy będzie święty Andrzej Bobola. Nam potrzeba opatrzności bożej, byśmy nie doznali tego kataklizmu, którego zaznał naród ukraiński – stwierdził Jerzy Rębek.
CZYTAJ TAKŻE:
- To będzie kolejny park handlowy w Radzyniu Podlaskim
- Larwy w daniu z restauracji. I szantaż: zapłać albo wszystkim pokażę
- Karuzela się kręci a radny boi się o pieszych i rowerzystów
Radna Lecyk przypomniała natomiast, że mieszkańcy Radzynia Podlaskiego, to nie tylko katolicy. – Świętych oddajmy w poczet świętych. Rudolf Probst jest bohaterem narodowym, a Radzyń był jego docelowym miejscem życia. Nazwanie ulicy jego imieniem to połączenie wszystkich mieszkańców miasta i tych wierzących i niewierzących oraz tych wahających się, a naszej młodzieży brakuje dobrych wzorców – mówiła.
Radnych jednak nie przekonała. Dziewięciu było przeciwnych jej propozycji, dwie osoby były „za”, i dwie się wstrzymały. Natomiast za tym, by ulicy patronował św. Andrzej Bobola opowiedziało się 10 radnych, dwoje było przeciw, a jeden się wstrzymał.
Napisz komentarz
Komentarze