Książniczki – radzyńskie domki bookcrossingowe w kształcie pałacu, mocno zakorzeniły się w miejskiej przestrzeni. Pojawiły się z okazji 550-lecia miasta.
– Pomysł powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim na bazie popularnego w krajach anglosaskich ruchu, a mianowicie Little Free Library. Realizowany był ze środków grantowych "Tu mieszkam, tu zmieniam", pozyskanych na ten cel z Fundacji Banku Zachodniego WBK – wspomina Grażyna Kratiuk, dyrektor MBP w Radzyniu Podlaskim. – Nazwa "książniczka" została wyłoniona podczas konkursu, ponieważ kojarzyła się z małą książnicą (biblioteką), ale też z księżniczką, mieszkającą w pałacu.
W roku, gdy miasto celebruje 555-lecie, książniczki z ulic znikły. W przestrzeni miejskiej było ich 9. Były kolorowe, a ich szata graficzna nawiązywała do miejsc ulokowania. Każda książniczka była inna. – Podejmując się realizacji tego pomysłu, przyświecała nam myśl, że takie domki będą skutecznie kojarzyć się z biblioteką, staną się niejako "przypominaczami" dla mieszkańców o jej działalności. Natomiast dla osób spoza Radzynia – turystów czy odwiedzających, będą miłym akcentem, nawiązującym kształtem do naszego pięknego pałacu – mówi dyrektor MBP.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Wmurowali kamień węgielny pod przedszkole, na które czekają od lat
- Drogi, żłobki i przedszkola. Na co pozyskały pieniądze nasze gminy?
- Z Parczewa do Lubartowa 120 k/h? PKP podsumowało modernizację sieci kolejowej
Po 5 latach MBP postanowiła nadać książniczkom nowy blask, dlatego znikły z radzyńskich ulic. – Postanowiliśmy odnowić domki i pokazać je w nowej szacie. Piękna, zupełnie nowa szata książniczek to efekt pracy wolontariackiej pani Agnieszki Bober. Odwołując się do jej słów, nadmieniam, że jest to podziękowanie mieszkańcom Radzynia Podlaskiego za wsparcie zbiórki na rzecz leczenia jej córeczki Antosi – informuje Grażyna Kratiuk. – Mam nadzieję, że w nowej odsłonie książniczki będą dalej służyć mieszkańcom, pobudzać do czytelnictwa, promować bibliotekę i jej działalność, integrować mieszkańców, ale też reklamować pałac i nasze miasto.
Jak przypomina dyrektor MBP, książniczki na terenie miasta umiejscowiono przy: MBP na ul. Armii Krajowej 5, jej filii nr 2 na ul. Spółdzielczej 8, Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Sitkowskiego, dworcu autobusowym PKS, pływalni miejskiej, przy ścieżce rowerowej na wysokości Środowiskowego Domu Samopomocy, przy "małym ryneczku", przy urzędzie miasta, czy na placu Potockiego vis a vis starostwa.
– Chciałabym przypomnieć, że bookcrossing opiera się na wymianie. Osoba, która bierze do czytania daną książkę, zwraca ją, aby inni mogli też skorzystać, lub zostawia w zamian inną. Książki ulokowane w książniczkach nie są na sprzedaż, ani nie są niczyje. Szanujmy dobro wspólne, szanujmy pracę i zaangażowanie ludzi, którzy chcą pracować dla innych. Niech jak najdłużej nam służą. W każdym domku jest regulamin korzystania, zachęcam, aby go przeczytać – mówi Grażyna Kratiuk.
W renowację książniczek zaangażowali się: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Kancelaria Notarialna Bogdy Furman, Urząd Miasta Radzyń Podlaski.
Napisz komentarz
Komentarze