Już 10 listopada w sali widowiskowej budynku starostwa bialskiego młodzież bialskich szkół zaprezentowała montaż słowno -muzyczny „Drogi do wolności” a w Bialskiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy „Struktury”.
W Dni Niepodległości obchody zainaugurowała 30 -osobowa grupa rowerowa, która wraz z prezydentem miasta złożyła kwiaty pod tablica upamiętniającą wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. W ten sposób rozpoczął się rajd rowerowy „Bialski szlak niepodległości”. W tym samym czasie w Bialskim Centrum Kultury rozpoczynał się turniej szachowy.
Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie na pl. Wolności. Tu przybyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, mundurowi i reprezentacji szkół bialskich i instytucji, by wspólnie zadośćuczynić tradycji.
- Swoją wspólną obecnością udowadniamy jak wielkim świętem jest Dzień Niepodległości. Dziękuję bardzo wszystkim przedstawicielom władz centralnych, samorządowych i instytucji za to, że tu przybyli. Dziękuję grupie rowerzystów, z którymi złożyliśmy wieniec pod tablica upamiętniającą wizytę marszałka Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Dziękuję szachistom, którzy w grupie ponad 60-ciu, już rozpoczęli mecz szachowy i tej niezliczonej grupie biegaczy, którzy pobiegną w Biegu Niepodległości – wyliczał prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk.
Korzystając z okazji, jaka zgromadziła mieszkańców miasta w tym dniu w centrum Białej Podlaskiej, przypomniał moment historii, który 11 listopada świętujemy. - Po 123 Polska znów znalazła się na formalnych politycznych mapach świata. Zawdzięczamy to ojcom niepodległości, tak różnorodnym. Byli wśród nich wspaniali dowódcy wojskowi jak marszałek Piłsudski, ale również działacze polityczni – Roman Dmowski, przywódca narodowych powstań Wojciech Korfanty, przywódca ruchu ludowego – Wincenty Witos, Ignacy Daszyński premier pierwszego niepodległościowego rządu. Wszystkich bardzo wiele różniło, reprezentowali bardzo różne wizje, ale wszystkich łączyła bezdyskusyjna idea odzyskania niepodległości a później wykucia w demokratycznych procedurach kształtu przyszłego państwa. Wspominamy wybitnego artystę i patriotę Ignacego Paderewskiego, dziś powiedzieliśmy, że ówczesnego celebrytę. Bardzo trudno przecenić znaczenie jakie miał fakt, że zachwycona nim żona ówczesnego prezydenta USA, Woodrowa Wilsona, zorganizowała Paderewskiemu spotkanie z mężem. Prezydent USA w swoim regulaminie propozycji rozwiązań pokojowych po I wojnie światowej, zawarł stworzenie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. Dziś jesteśmy dłużnikami ich wszystkich – mówił Michał Litwiniuk.
Dziś patriotyzm ma inna twarz. Prezydent wspomniał, że zwrócił na to uwagę szkolnej młodzieży, która przygotowała niepodległościowy występ.
- To piękne, gdy w takich dniach jak ten, oddajemy honor i cześć naszej wspaniałej tradycji. Na co dzień jednak naszym obowiązkiem patriotycznym jest zwykła pozytywistyczna praca. Dziękując młodzieży za przepiękny spektakl powiedziałem, że po wspólnym świętowaniu wracamy do najgłębszego patriotyzmu, młodzież do szkół a dorośli do pracy. Na tym dziś polega nowoczesny patriotyzm – zaznaczył prezydent.
W trakcie miejskich uroczystości przyznano medale „Pro Partia”. Medale te przyznawane są w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci zasług w walce na rzecz Rzeczpospolitej Polski. Nadanie medalu potwierdza się legitymacją wręczaną wraz z medalem. Medal nadaje Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W tym roku medalem „Pro Patria” odznaczeni zostali: weteran misji pokojowej ONZ w Egipcie - Marian Penkala i weteran misji stabilizacyjnej PKW Irak - starszy kpr. rez. Michał Doroszuk. Wręczenia wraz z prezydentem dokonał płk. rez. Mirosław Demediuk
WARTO OBEJRZEĆ:
Napisz komentarz
Komentarze