W październiku wydany został tomik wierszy “Sztuka umiaru”. Jego autorką jest bialska artystka Teresa Czekaj. Jak przyznaje poetka, inspiracją do powstania tomiku była jej potrzeba i chęć podzielenia się swoją wiedzą oraz przemyśleniami z innymi ludźmi.
– Tematyka wierszy jest powiewem optymizmu. Wiersze wiodą ku poznaniu i zrozumieniu samego siebie oraz drugiego człowieka – mówi Teresa Czekaj. Podkreśla, że nazwa tomiku jest kluczem do szczęśliwego życia. – Niesie ze sobą przesłanie miłości, radości, spokoju, naturalności i prostoty – wyjaśnia poetka, która nad tomikiem, w którym znalazło się 100 wierszy, pracowała około roku.
Poezją Teresa Czekaj zajmuje się od około dwóch lat. Wcześniej dała się poznać bialskiej i ogólnopolskiej publiczności jako wokalistka i aktorka. – Początkowo wiersze leżały w szufladzie. W październiku 2022 roku opublikowałam swój pierwszy wiersz w mediach społecznościowych. Wiersze tworzę w przypływie chwili. Zdarza mi się napisanie wiersza pomiędzy codziennymi czynnościami. Ale moje wiersze są również efektem dłuższych obserwacji, zbierania inspiracji i myśli – tłumaczy Teresa Czekaj. Jak dodaje, to nie jest koniec jej przygody z poezją. Cały czas, w chwilach natchnienia, pisze kolejne wiersze. – Są one efektem pracy nad sobą, a więc jest to pewna praca do końca naszego życia – podsumowuje artystka.
Tomik "Sztuka umiaru" został wydany nakładem wydawnictwa Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza w Warszawie. Można go kupić TUTAJ.
Teresa Czekaj to kobieta wielu talentów i prawdziwy “człowiek-orkiestra”. W 2022 r. ukazały się jej dwa single „Życie chwilą” i „Widoki jak sen” (do tej piosenki został nagrany także teledysk), grane na antenie wielu rozgłośni radiowych. W 2020 r. wystąpiła w „Szansie na sukces” w odcinku z Izabelą Trojanowską, śpiewając utwór pt. „Brylanty”. W roli modelki można ją było zobaczyć podczas Ogólnopolskiej Gali „Kobieta i Mężczyzna po polsku”, która odbyła się w Warszawie. Brała udział w teledysku zespołu Cyrk Deriglasoff do piosenki „Córki nie ma w domu”, gdzie odegrała rolę Kobiety z Brodą. Swoje epizody miała też na małym i dużym ekranie. Mogliśmy zobaczyć ją w serialu „To nie koniec świata” oraz w filmach „Miłość na zakręcie” oraz „Aktorka”, który zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie filmów krótkometrażowych. Zagrała również epizodyczną rolę w obrazie „Basia z Podlasia” w reżyserii Aleksandra Dembskiego.
Od wielu lat jej pasją jest też teatr. Występowała w bialskim Teatrze Słowa. Grała m.in. Anioła w spektaklu pt. "Igraszki z diabłem" Jana Drdy czy w roli Racheli w "Weselu". Można było ją zobaczyć na scenie Teatru Collegium Civitas w Warszawie.
Śpiewała też w chórze przy Bialskim Centrum Kultury oraz występowała z lokalnym kabaretem "TEN". Brała udział w Warsztatach Technik Wokalnych „Voice and More” w Warszawie, prowadzonych przez Olgę Szwajgier, Jacka Hałasa, Juliusza Dzienkiewicza i Sebastiana Madejskiego, które zostały zakończone nagraniem studyjnym.
Napisz komentarz
Komentarze