Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 stycznia 2025 07:25
Reklama

Różne pokolenia w jednej pracy - czego mogą się od siebie uczyć?

Łączenie przedstawicieli różnych pokoleń w jednej firmie nie jest zjawiskiem rzadkim. W wielu przedsiębiorstwach osoby młode w wieku 20+ współpracują z 30-, 40- czy nawet z 50-latkami. Czego mogą się od siebie nauczyć przedstawiciele różnych grup pokoleniowych i jakie korzyści przynosi taka kooperacja? Sprawdźmy

Wymiana pokoleniowa w firmie - o tym warto wiedzieć

Zdaniem socjologów we współczesnym świecie żyje 5 różnych pokoleń ludzi: najmłodsi, urodzeni w latach 2010- 2025, opisywani są jako pokolenie Alfa. Młodzież, urodzona w latach 1995 - 2009, występuje pod nazwą: pokolenie Z, a osoby z roczników 1980 - 1994 to pokolenie Y lub pokolenie millenialsów. Ostatnią, najstarszą grupę tworzą roczniki 1946 - 1964, znani jako boomersi i roczniki 1965-1979, czyli pokolenie X. Etapy dorastania każdego z tych pokoleń mają ścisły związek z wieloma przemianami gospodarczo-politycznymi, postępującą cyfryzacją czy konsumpcjonizmem.

Praca IT Katowice: oferty dla seniorów i juniorów

Obecnie w wielu firmach można spotkać zespoły pracownicze, składające się z osób w różnym wieku. Każde pokolenie wyróżniają określone cechy i predyspozycje, które wynikają m.in. w wychowania w odmiennych realiach społecznych oraz materialnych. Młodsi i starsi pracownicy uczą się od siebie różnych umiejętności, a przy tym też przejmują niektóre wartości czy styl pracy.

Jakie wartości wnoszą do firm osoby młode?

Pokolenie millenialsów i pokolenie Z tworzą ludzie, którzy wychowali się w świecie technologicznych innowacji. Takie osoby cechuje swoboda działania, otwartość na nowości i ciągłe poszukiwanie nowych zainteresowań, pasji, okazji do osobistego rozwoju. Przedstawiciele tych roczników nie lubią pracy w nadgodzinach i szybko się nudzą. Wolą wykonać swoje zadania szybko i mieć więcej czasu wolnego. Bardzo elastycznie podchodzą też do kwestii zatrudnienia i nie wahają się zmienić pracy, gdy konkurencja oferuje lepsze warunki. Tę otwartą postawę, jawnie ukierunkowaną na sukces i zysk, przejmują też współpracownicy starsi, z wieloletnim stażem w jednej firmie.

Praca Katowice - znajdź etat na miarę swoich możliwości

Boomersi i przedstawiciele pokolenia X obserwują młodszych pracowników z pokolenia Y i Z, którzy pracują zadaniowo, nie chcą zostawać po godzinach i lubią integrację. Coraz więcej osób z roczników, urodzonych do 1994 roku, otwiera się na ten nowy model pracy. Wolą pracować w firmach, w których liczą się efekty, a nie ilość godzin, spędzonych za biurkiem. Taka praca w pełni odpowiada idei work-life balance, cenionej przez przedstawicieli młodszych pokoleń.

Jak boomersi inspirują millenialsów i pokolenie Z?

Osoby w wieku 40+ czy 50+ cenią stabilne zatrudnienie, są konsekwentne w działaniu, wytrwałe, a do tego w codziennej pracy stawiają na komunikację bezpośrednią. To właśnie od nich najmłodsi stażem przejmują różne kompetencje i dobre praktyki, w tym: wytrwałość, umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji, solidność, dążenie do celu oraz lojalność względem pracodawców. Młodzi uczą się też od boomersów i pokolenia X, że warto spotykać się poza siecią i pielęgnować relacje międzyludzkie offline.

Podsumowanie

W połowie dwudziestego wieku i w pierwszych dekadach wieku dwudziestego pierwszego mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem socjologicznym. Przedstawiciele 5 silnie zróżnicowanych pokoleń żyją bowiem obok, łącząc odmienne style pracy i wartości. Młodsi i starsi wiekiem współpracownicy wymieniają się doświadczeniami i wiedzą, co przynosi obustronne korzyści. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama