Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 05:21
Reklama
Reklama

Nauka programowania - ile czasu trzeba poświęcić?

Zawód programisty jest jedną z najbardziej prestiżowych i najbardziej opłacalnych profesji. Każdy, kto potrafi programować, szybko znajduje pracę i może liczyć na wysokie wynagrodzenia. Ile czasu trwa nauka programowania? Jak długo trzeba się uczyć, by zdobyć podstawowe kompetencje, umożliwiające samodzielną obsługę projektów programistycznych w IT? Poznaj odpowiedzi.
Nauka programowania - ile czasu trzeba poświęcić?

Ile lat trwa nauka programowania na studiach?

Najbardziej klasyczną ścieżką kariery programistów jest przejście przez kolejne etapy edukacji, w tym: przez studia informatyczne pierwszego i drugiego stopnia. Bez względu na to, czy wybierasz studia stacjonarne, czy wariant niestacjonarny, musisz nastawić się na to, że czeka Cię od 3 do 5 lat intensywnej nauki. Możesz też rozpocząć edukację programistyczną już w szkole średniej, w 4-letnim technikum informatycznym.

Standardowo wszystkie wyższe uczelnie w Polsce oferują studia inżynierskie 3- lub 3,5-letnie pierwszego stopnia oraz studia magisterskie drugiego stopnia (magisterskie) 2-letnie. Studia jednolite trwają zwykle 5 lat, czyli 10 semestrów. Po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej niektórzy absolwenci postanawiają kontynuować naukę i doktoryzują się w ciągu kolejnych 4 lat. Doktorat wybierają jednak najczęściej ci, którzy wiążą swoją zawodową przyszłość z pracą na uczelni i chcą skupić się na badaniach naukowych.

Samodzielna nauka programowania: ile trwa?

Chcesz się przebranżowić? A może jesteś u progu kariery zawodowej i planujesz samodzielnie zdobyć wiedzę z zakresu programowania? Możesz we własnym zakresie poszerzać swoje kompetencje i umiejętności programistyczne. Zwróć uwagę na to, że na rynku pracy jest wielu programistów-samouków, którzy osiągnęli zawodowy sukces, nie mając dyplomu wyższej uczelni technicznej. Ile trwa samodzielna nauka programowania? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Wejdź na protocol i przejrzyj oferty pracy dla programistów!

Jeśli masz wrodzony talent i zdolności analityczne, a przy tym także dużo wolnego czasu i szybko się uczysz, jesteś w stanie opanować podstawy wiedzy programistycznej w ciągu 6-12 miesięcy. Musisz jednak pamiętać o tym, że rok to zdecydowanie zbyt krótki czas na przyswojenie wielu nowych zagadnień, a więc Twoja wiedza będzie podstawowa. Programiści-samoucy latami zdobywają wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc m.in. w praktykach IT, warsztatach i tematycznych kursach.

Nauka programowania na kursach, warsztatach i webinarach

Obecnie w Polsce i na świecie na szeroką skalę organizowane są szkolenia i kursy dla osób, zainteresowanych nauką programowania. Są to kursy półroczne, roczne i 2-letnie, które możesz wybrać dowolnie, biorąc pod uwagę swój poziom wiedzy. Na rynku usług szkoleniowych funkcjonują również placówki, oferujące kursy tygodniowe lub 3-4-dniowe bootcampy. Są to najczęściej szkolenia, adresowane do programistów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę lub poznać od podstaw nowy język programowania.

Sprawdź aktualne oferty pracy dla programistów i znajdź coś dla siebie!

Świetnym sposobem, by poszerzyć wiedzę programistyczną w wybranym temacie, może być również udział w webinarach. Spotkania online, prowadzone przez doświadczonych programistów, trwają 1-2 godziny lub stanowią cykl spotkań, na które poświęcasz od kilku do kilkunastu godzin.

Podsumowanie

Każdy może opanować umiejętność programowania bez względu na wiek czy doświadczenie zawodowe. Jest to jednak nauka czasochłonna, na którą musisz przeznaczyć minimum pół roku. Jeśli jesteś u progu kariery w IT, możesz skorzystać z oferty studiów 3- lub 5-letnich informatycznych i pogłębiać wiedzę na dodatkowych kursach kilkugodzinnych i kilkudniowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Każde hasło jest dobre żeby wypisać tysiące mandatów.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Był „Trzeźwy poranek”, teraz czas na „Prędkość”Autor komentarza: Kamil gTreść komentarza: Te enternetowe firmy ,downo winny być zlikwidowane.Miałem do czynienia z ,,Temu", -NIGDY WIĘCEJ.Tam oszust na oszuście siedzi i oszustem pogania.O wiele bezpieczniej jest kupować rzeczy potrzebne w sklepach internetowych danej firmy.Tam nie ma przekrętów,doliczania za jakieś nieistniejące usługi .Data dodania komentarza: 12.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Toksyczne koszulki i majtki. Zbadali ubrania z Temu i SheinAutor komentarza: ROMANTreść komentarza: Ja również złego słowa o Julianie nie powiem.Każdy ma jakieś grzechy,jedni popełnili je z młodzieńczej głupoty,,inni po pijaku,jeszcze inni z premedytacją.Pan Julian nie wygląda na osobę,która z premedytacją zrobiła coś złego,coś,co dyskredytuje jego życie obecne,,jak to sugerują poniżej zamieszczone wpisy.Niestety,wpisy ogólnikowe,sugerujące jakąś wine zadawnioną,ale pamiętaną.Dlaczego piszący negatywnie ,nie otworzą jakiejś ptasiarni,czy czegoś podobnego,-na własny koszt.Cenię ludzi,którzy robią coś za tzw.,,friko",jest ich bardzo niewielu.Tak myślę.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 11:15Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: No tak, bo to co jest sprzedawane na wymienionych platformach nie jest później sprzedawane na bazarach ani na Alledrogo czy eBajaniu po doliczeniu 300% narzutu handlarza.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 10:26Źródło komentarza: Toksyczne koszulki i majtki. Zbadali ubrania z Temu i SheinAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Przed Radzyniem był Pinokio w Wilkowyjach, chciał kupić działkę od proboszcza ale okazało się, że proboszcz nie zażywa.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 08:31Źródło komentarza: Ostrzegają czy nakręcają spiralę strachu?
Reklama
Reklama