Można to przyspieszyć, zapisując się na prywatną wizytę. Ale to usługa, która sporo kosztuje i nie każdego stać na taki wydatek.
Teraz ma się to zmienić. Recepty na szkła okularowe na NFZ – jak podał Rynek Zdrowia – będą mogli wystawiać także optometryści.
Stoją za tym zmiany w ustawie o świadczeniach gwarantowanych.
Z sektora prywatnego do publicznego
Teraz jest tak: jeśli pacjent chce się dostać się do okulisty, bo coraz gorzej widzi, najpierw musi zapukać do drzwi lekarza pierwszego kontaktu. Teraz ma się to zmienić. Będzie mógł to zrobić także optometrysta.
Jeszcze niedawno ten zawód nie był nawet klasyfikowany jako zawód medyczny. Zmieniła to dopiero ustawa o niektórych zawodach medycznych marcu 2024 r.
Tyle że optometrysta świadczył dotąd usługi wyłącznie w sektorze prywatnym. To też się zmieni i pacjenci będą mogli iść do niego na wizytę z NFZ.
Do opometrysty bez skierowania
– Optometrsta będzie mógł wykonać badanie wzroku i dobrać niezbędną korekcję – powiedziała Rynkowi Zdrowia Dominika Olkowska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.
Co więcej, optometrysta zbada wzrok pacjentowi bez skierowania, bo ma taką wiedzę, umiejętności i możliwości. I jeśli pacjent nie będzie potrzebował leczenia u okulisty, wystawi mu receptę na okulary.
Specjalista pierwszego kontaktu
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach gwarantowanych. Jest też przygotowywana wycena usług optometrysty.
Dzięki tej zmianie optometrysta stanie się pierwszym specjalistą, do którego będą się zgłaszali pacjenci z problemami oczu.
- Zakończono budowę oczyszczalni ścieków
- Wojsko się zmienia. Żołnierze mogą mieć brody i tatuaże. Kolczyki też?
- Zasiłek pogrzebowy bez podwyżki. Bo zabrakło pieniędzy
- Kolejki do lekarzy jeszcze dłuższe. Kiedy to się skończy?
Napisz komentarz
Komentarze