– Osoby z niepełnosprawnością stanowią grupę będącą adresatem działań prowadzonych w zakresie polityki społecznej. Podstawy obecnego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej zostały ujęte w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) spełniają w tym systemie kluczową rolę, gdyż w tych placówkach prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczną osób, którym niepełnosprawność uniemożliwia podjęcie pracy oraz funkcjonowanie społeczne – mówi Anna Nowińska z Biura Prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.
Dodaje, że celem warsztatu jest usamodzielnianie uczestników, poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, rozwijania psychofizycznych sprawności oraz umiejętności zawodowych. Realizacja tego celu odbywa się poprzez stosowanie różnych technik terapii zajęciowej oraz integrację społeczną.
Powstanie warsztatów terapii zajęciowej w dużym stopniu zapobiegło segregacji osób z niepełnosprawnością. Pierwsze warsztaty terapii zajęciowej powstawały w Polsce na początku lat 90. XX wieku.
Bialskie warsztaty powstały w 1992 r.
– Pomysł utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej zrodził się w 1992 roku w byłym Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białej Podlaskiej, gdzie dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu, pozyskaniu środków z Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utworzono jednostkę w Spółdzielni Inwalidów Elremet w Białej Podlaskiej – Zakładzie Pracy Chronionej, gdzie funkcjonował przez 28 lat. Otwarcie placówki nastąpiło 1 września 1994 roku. Była to pierwsza placówka w woj. lubelskim oraz jedna z pierwszych w Polsce. Początkowo utworzono 3 pracownie terapeutyczne: krawiecką, plastyczną i gospodarstwa domowego, świetlicę oraz gabinet pielęgniarki. W terapii uczestniczyło 13 osób – wspomina Anna Nowińska.
Rozwój warsztatów
W kolejnych latach warsztat rozwijał działalność – tworzone były kolejne pracownie w połączeniu ze wzrostem uczestników terapii. W 1997 r. utworzono pracownię techniczną, w 1998 r – pracownię dziewiarsko-hafciarską, w 2001 r. – pracownię galanterii skórzanej, w 2003 – pracownię komputerowo-poligraficzną, w 2023 r. – pracownię artystyczno-teatralną.
Obecnie z terapii korzysta 40 osób. W latach 2019-2021 w Warsztacie prowadzone były zajęcia klubowe dla osób oczekujących na miejsce w placówce.
Aktualnie w Warsztacie funkcjonuje 8 pracowni terapeutycznych, w których zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani terapeuci zajęciowi. Prowadzona jest również rehabilitacja lecznicza oraz wykonywana opieka pielęgniarska.
Od 1 lipca 2022 r. warsztat funkcjonuje w strukturze Caritas Diecezji Siedleckiej, zaś od dyrektora siedleckiego Caritas otrzymał optymistyczną nazwę własną SILOE –wywodzącą się od biblijnej nazwy sadzawki w Jerozolimie, w której kąpiel przywracała zdrowie.
– Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego dla osób pełnoletnich, z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i wskazaniem w orzeczeniu do terapii zajęciowej. Działalność finansowana jest ze środków PFRON (90 proc.) i samorządu (10 proc.): miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego – mówi Anna Nowicka.
Celem warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do pomocy osobom z niepełnosprawnością do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.
Uroczystość odbędzie się w czwartek 5 września 2024 r.
Program:
- 9:00 – msza św. w kaplicy przy ul. Warszawska 15 w Białej Podlaskiej,
- 10:30 – uroczystość jubileuszowa w restauracji "Skala" przy ul. Artyleryjskiej 1 w Białej Podlaskiej, I piętro
Napisz komentarz
Komentarze