Rewaloryzacja parku przy pałacu Potockich to jeden z projektów wpisanych przez miasto do Gminnego Programu Rewitalizacji. Po tym jak został on zaakceptowany przez urząd marszałkowski, miasto będzie się mogło ubiegać o dofinansowanie jego realizacji z funduszy unijnych. Relokacje środków na projekty samorządów ruszą w ciągu kolejnych miesięcy, ale nie uda się pozyskać środków, jeśli nie będzie gotowej dokumentacji na inwestycje, które samorząd w GPR zapisał.
Mieszkańcy mają głos
Miasto projektów na kompleksową rewitalizację parku nie posiada. Plany należy stworzyć, ale żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, co w parku ma się znaleźć. W związku z tym w połowie września miejscy urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, by omówić ich wizję na zagospodarowanie parku. – Mamy przed sobą dużo pracy, szczególnie w obszarze północnej ściany pałacu, której układ jest objęty ochroną konserwatorską – informuje burmistrz Jakub Jakubowski, ale zaznacza, ze rewitalizacja parku ma objąć jego cały teren i miasto zależy na tym, by prócz walorów historycznych spełniał też funkcję rekreacyjną i turystyczną. - Park ma ogromny potencjał turystyczny – podkreśla burmistrz.
Mieszkańcom natomiast pomysłów nie brakuje.
– Wśród pomysłów znalazł się unikalny plac zabaw inspirowany barokiem, który nie tylko przyciągnie turystów, ale również zapewni rozrywkę rodzinom. Poruszono temat stworzenia przestrzeni na koncerty i wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Karola Lipińskiego, które mogłyby przyciągnąć jeszcze więcej słuchaczy. Mieszkańcy zgłaszali również potrzebę rewitalizacji Oranżerii, która ich zdaniem mogłaby zostać przekształcona w miejsce warsztatów i spotkań lokalnych grup – wylicza Anna Małoszewska z UM Radzyń Podlaski. - W trakcie dyskusji pojawił się pomysł wykorzystania tuneli jako atrakcji turystycznych oraz nawiązania współpracy z uczelniami i szkołami zawodowymi, co pozwoliłoby studentom i uczniom na aktywne działania w otoczeniu pałacu Potockich i parku.
Część pomysłów związanych z rekreacją i wykorzystaniem parku dla aktywności mieszkańców ma z pewnością szanse znaleźć odzwierciedlenie w planach jego rewitalizacji. Władze Radzynia Podlaskiego chcą bowiem, by ta przestrzeń żyła i była przyjazna radzynianom.
– Osoba, która budowała założenie pałacowo-parkowe, miała ambicje bycia królem Polski. Dziś, w naszym małym, powiatowym miasteczku, mamy ogromny park, który możemy wykorzystać, by z jednej strony nasi mieszkańcy poczuli się jak królowie, ale przede wszystkim aby korzystać z tego poprzez stworzenie poważnej i ambitnej oferty turystycznej. Historyczny park wzbogacony o mądrze zaplanowane współczesne elementy w połączeniu z silną ofertą dla pałacu Potockich, powinien być magnesem. Pomimo, że dzisiaj pałac w teorii jest zrewitalizowany, przed nami dużo ciężkiej pracy, aby tętnił życiem – przyznaje burmistrz.
Zachować historyczne oblicze
– Ważnym elementem rewitalizacji mogą być monumentalne rzeźby rozmieszczone w peryferyjnych częściach parku, oraz przywrócenie historycznego parkanu sprzed wojny, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Planowane jest również oczyszczenie stawu a przestrzenie dziś nieużywane powinny służyć za ogrody z unikalnymi, endemicznymi gatunkami roślin, alejki spacerowe i altany i inne miejsca odpoczynku – informuje Anna Małoszewska.
Burmistrz natomiast dodaje, ze urzędnicy mają świadomość, że część parku, szczególnie po stronie północnej musi zachować swoje historyczne walory, teren jest w strefie konserwatorskiej. – W rozmowach z mieszkańcami akcentujemy konieczność uwzględnienia historycznego charakteru parku, przeprowadzenia badań archeologicznych – mówi Jakubowski.
Jak informuje Anna Małoszewska, burmistrz widzi konieczność realizacji projektu wgłębnika, czyli przestrzeni bezpośrednio przy północnej ścianie pałacu.
– Obecnie to "teren zielony", ale jego historyczny układ i struktura są objęte ścisłą ochroną konserwatorską. Będą w całości zrealizowane tak, aby ukazać piękno pałacu Potockich. W rzeczywistości jest to także jedyne miejsce, dla którego istnieją założenia i projekty. Pozostała część Parku czeka na opracowanie szczegółowej dokumentacji i koncepcji – dodaje Małoszewska.
Miasto już rozpoczęło współprace z Dorotą Pape, autorkę projektu rewitalizacji radzyńskiego parku sprzed lat. – To krok w kierunku całościowej koncepcji zagospodarowania parku. Na jej podstawie będziemy odcinkować prace, projektować konkretne działania, pisać konkretne projekty i pozyskiwać środki. Pani Dorota jest specjalistką, której potrzebujemy, ma doświadczenie i niezbędną wiedzę, kontakty i mnóstwo sympatii do naszego miasta – informował po spotkaniu z projektantką burmistrz Jakubowski. W jego wizji teren parku z pałacem Potockich w centrum może stać się w przyszłości międzynarodową atrakcją turystyczną.
Napisz komentarz
Komentarze