W tym roku na brak pomysłowości mieszkańców nie można było narzekać. Bialczanie do BO zgłosili 34 wnioski z czego po etapie weryfikacji 23 projekty znalazły się na liście do głosowania. Mieszkańcy oddawali głosy na pomysły w czterech kategoriach: duże, średnie, małe i zielone. Głosowanie trwało dwutorowo – na kartach do głosowania oraz w internecie, od 6 września. - Zwykliśmy mawiać , że jest to święto zaangażowania obywatelskiego, tej pięknej formuły partycypacji czyli udziału wszystkich mieszkańców miasta w podejmowaniu decyzji o naszych miejskich inwestycjach – mówił podczas finału BO na 2025 rok prezydent Michał Litwinik.
Niestety patrząc na zaangażowanie bialczan w proces decydowania o miejskich inwestycjach, świętować nie ma za bardzo czego. W tym roku projekty budżetu obywatelskiego poparło 4105 osób, oddając 12 875 głosów. Dla porównania w 2022 było 10 tys. głosujących, a w 2023 – 7906. Wówczas (przy nieco innych zasadach głosowania) na liczbę oddanych głosów przekładało się to tak, że w 2022 było 30 tys. głosów, a w 2023 – 21,5 tys. Obecny wynik, szczególnie liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, trudno pominąć milczeniem. Prezydent Litwiniuk skomentował go tak:
- Biorąc pod uwagę, jak licznym miastem jesteśmy, pozostaje pewien niedosyt. Obiecajmy sobie, ze w przyszłym roku postaramy się jako głosujący bardziej
Ci którzy głosy tym roku oddawali, wybrali do realizacji 10 projektów. Miasto na wykonanie ich przeznaczy w przyszłorocznym budżecie 2 mln 205 tys. zł. – O przeznaczeniu inwestycyjnym tej puli zadecydowali wszyscy ci, którzy zechcieli wziąć udział w głosowaniu – dodawał prezydent.
W kategorii projektów dużych wygrał „Zielony dach nad tężnią oraz strefa ciszy i relaksu w dolinie Krzny” zdobywając 2335 głosów i milion złotych na realizację. To projekt stworzony wspólnie przez stowarzyszenie Orzechówek oraz radnych miejskich: Marka Dzyra i Marcina Izdebskiego.
– To projekt który składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy wybudowanej już tężni, nad którą postanowiliśmy wybudować ekologiczną pergolę. Idziemy jednak krok dalej i chcemy aktywizować kolejny obszar przy rzece, chodzi o teren przy mostku na wysokości ul. Kąpielowej. Jest tam miejska działka, która ma wzdłuż linii brzegowej rzeki około 300 metrów. Chcemy tam zrobić strefę relaksu, by w tym miejscu, przy uczęszczanym mocno szlaku rowerowym, było miejsce do odpoczynku nad rzeką - mówi Marcin Izdebski.
W ramach projektów średnich zrealizowany zostanie: „Droga dla rowerów wzdłuż Alei Jana Pawła II” na który oddano 1204 głosy (kwota 251 tys. zł). Natomiast projekty małe, które miasto zrealizuje to: „Strefa integracji i relaksu” – 707 głosów (157 973,19 zł), „Budowa trybuny wraz z rewitalizacja boiska na osiedlu Sielczyk” – 403 głosy (121 tys. zł), Album o historii Orzechówka – 342 głosy (58 300 zł), „Budowa trybun i nowego zaplecza sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9” – 316 głosów (200 tys. zł), „Sport na powietrzu – tor ninja/OCR” – 287 głosy (198 360 zł), „Kort całoroczny – dokumentacja” – 256 głosów (100 tys. zł) oraz „Przestrzenny napis „Biała Podlaska” – 217 głosów (60 tys. zł).
W kategorii projekt zielony realizowany będzie: „Kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących” – 1719 głosów (50 tys. zł).
Jak dodają urzędnicy, projekty wyłonione w głosowaniu spełniają kryteria największej liczby głosów i jednocześnie wartości projektu mieszczącego się w zagwarantowanej puli finansowej.
Napisz komentarz
Komentarze