Muzeum w najbliższym czasie przejdzie wielki remont. Co obejmie?
– Remont już się rozpoczął pracami w oficynie zachodniej, nad salami wystawienniczymi, które teraz użytkujemy. Jest tam duże pomieszczenie, które zostanie przeznaczone na biura dla pracowników muzeum. Z budynku głównego zostaną wyprowadzone wszystkie biura i dzięki temu zwiększy się powierzchnia wystawiennicza. Pokazana zostanie tam chociażby kolekcja Albiczuka.
Na czas remontu muzeum będzie wyłączone z użytku? Czy mieszkańcy będą mogli oglądać wystawy w innym miejscu?
– Przez ten czas będziemy użytkowali tylko sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczce wschodniej. W tej chwili zakończył się jej remont. Tam będzie prezentowana wystawa archeologiczna związana z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów.
W planach jest także digitalizacja zbiorów. Czym ona dokładnie jest i kiedy się rozpocznie?
– Urząd Miasta napisał projekt na digitalizację zbiorów i obejmie on digitalizację ponad 1600 ikon. W ramach projektu zakupiony będzie nowoczesny sprzęt, oprogramowanie, komputery. Dzięki temu obiekty, które z różnych powodów nie są prezentowane, będą sfotografowane, zapisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych, opracowane, a niektóre z nich udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się około maja-czerwca i potrwa rok.
Czy w związku z planowanym remontem odbędzie się Noc Muzeów?
– Tak, i właśnie tym wydarzeniem zakończymy działalność budynków głównych, bo będziemy musieli przygotować je już pod remont. Noc Muzeów będzie miała charakter patriotyczny.
Cały wywiad przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 7/2018
Napisz komentarz
Komentarze