Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 października 2024 19:36
Reklama
Reklama

Przychodzi SMS: - zapłać! "Nagle straciłam ooszczędności życia" - mówi pani Jadwiga [FILM]

Przychodzi sms z elektrowni z informacją, że mam zaległości w opłacie za prąd. Do zapłaty jest 30 zł, jak tego nie uiszczę, to wyłączą mi prąd. W sms-ie jest link do banku, żebym mogła wpłacić pieniądze. Klikam w link, loguję się do banku, wpisuję dane osobowe, hasło i login. Okazuje się, że nagle straciłam oszczędności życia! – mówi pani Jadwiga, która padła ofiarą działań cyberprzestępców.
Przychodzi SMS: - zapłać! "Nagle straciłam ooszczędności życia" - mówi pani Jadwiga [FILM]
Nie klikaj w podejrzane linki, to może być próba oszustwa

Autor: KGP

Smishing, czyli podszywanie się smsowe jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod. Przestępcy grają na naszych emocjach, piszą „zapłać teraz”. Nie przelewaj pieniędzy pod wpływem emocji.

Policja przestrzega, aby nigdy nie otwierać wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. 

- Zawsze weryfikuj linki, które chcesz otworzyć i upewnij się, że wiesz, dokąd one zaprowadzą. Najedź myszką na dowolny link, żeby zweryfikować adres URL, z którym link jest naprawdę powiązany. Trzeba mieć świadomość, że najczęściej to właśnie w załącznikach mogą być ukryte złośliwe oprogramowania, wirusy i wiele innych - wyjaśniają policjanci z Komendy Głównej Policji. 

Związek Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i policja apelują:

  • nie klikaj w linki przesłane w wiadomości SMS!
  • przeczytaj bardzo uważnie treść komunikatu SMS!
  • bank nigdy nie prosi o dane do logowania w wiadomości SMS!
     

Jeśli niestety jesteś ofiarą przestępstwa, to natychmiast:

  • skontaktuj się ze swoim bankiem,
  • zmień hasło do swojej bankowości internetowej i aplikacji mobilnej;
     

W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” organizowanej przez Związek Banków Polskich, Fundację Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i policję, powstał cykl filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czy T 11.10.2024 09:05
No przecież: ale P O T R A F I S Z klikać w smarfo nka. Proces ściągania należności, jest wieloetapowy. Listem, przychodzi wezwanie (po normalnym rachunku). Nie potrafisz/nie ogarniasz, płatności elektronicznych, nie używaj ich. 2. Załóż subkonto, do kwotty "której Ci nie będzie szkoda". Klikanie smartfonem - poor Yorrick. To łatwe i Szkoła, tego uczy. Tylko PO CO

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JokerTreść komentarza: Ja to nie wiem ludzie wy naprawdę jesteście tacy głupi ? Jakie lody człowieku wez ty się zastanów masz pewnie z 80 lat i gadasz jak byś miał problem z głowa i nie jesteś z kodnia to po co się udzielasz za dużo czasu masz nie masz zajęć dla emerytów. Widać ze każdy z was tam nie mieszka ale się udziela proponuje zająć się sobą a nie czyjaś miejscowością i pisać głupotyData dodania komentarza: 18.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Wycinka pod elektroniczną zaporę na Bugu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Struś-EKSPERTTreść komentarza: A ja zapraszam na stronę dobrowolnego zatwierdzania slubow,dr.nauk seks.licencjat prokurator z prokuratorii wiedeńskiej,Eliasz Struś-Swendzinoga.Posiadam bogaty dorobek naukowy,oczekuję że przyszły prezydent wręczy mi ,przynależne profesury zwyczajne,nadzwyczajne,oraz dodatkowo unijne z brukseli.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:45Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytówAutor komentarza: czyt.Treść komentarza: Ja też się o taki starałem,ale gdzie tam podejścia nie było w czasie komuny.Przemordowałem się jakoś,teraz już nie będę.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:36Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytówAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Dlaczego NFZ nie chce zapłacić? Przegrali pieniądze ze składek na loterii u Buddy?Data dodania komentarza: 18.10.2024, 19:23Źródło komentarza: Agata Kaduszkiewicz walczy o życie! Pomóżmy jejAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: [email protected]Data dodania komentarza: 18.10.2024, 00:32Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytów
Reklama
Reklama
Reklama