Osoby sprzedające, widząc trudną sytuację na rynku, w końcu urealniają swoje oczekiwania cenowe. W wielu miastach ceny nieruchomości spadły, w innych się ustabilizowały. Prognozy agentów nieruchomości wskazują, że w IV kwartale ceny mieszkań też nie powinny rosnąć.
Gdzie staniały mieszkania z drugiej ręki?
Pod lubą specjalistów z Nieruchomosci-online.pl znalazło się 18 miast wojewódzkich. I okazało się, że w trzecim kwartale spadły ceny kawalerek
– w 8 stolicach województw, mieszkań dwupokojowych – w 6, mieszkań trzypokojowych – w 8. Było też sporo przypadków ustabilizowania się cen na poziomie z drugiego kwartału. – Szczególnie w przypadku lokali dwu- i trzypokojowych na palcach jednej ręki można policzyć miasta, w których ostatni kwartał przyniósł wzrost średniej ceny ofertowej – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.
W Białymstoku, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu średnie stawki kawalerek spadły w porównaniu do II kwartału o 2-6 proc. Z kolei w Warszawie, Bydgoszczy i Toruniu ceny się ustabilizowały. Spadły ceny też większych mieszkań. Średnie stawki ma metr mieszkania dwupokojowego w porównaniu z II kwartałem są niższe w części miast o 2-7 proc. O tyle byli gotowi ustąpić właściciele mieszkań w Białymstoku, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu. W ośmiu kolejnych miastach – Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławia i Zielonej Górze – ceny zatrzymały się na poziomie z II kwartału.
W przypadku mieszkań trzypokojowych korekty kwartalne wynosiły 1-3 proc. w dół. Tak było w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. Zaledwie w dwóch miastach, Bydgoszczy i Lublinie średnia cena lekko wzrosła. W pozostałych ośmiu miastach ceny się zamroziły.
– Co ciekawe, jest kilka miast, które w ostatnim kwartale „zapaliły się” na zielono w przypadku wszystkich wielkościach mieszkań. To Białystok, Opole, Rzeszów i Szczecin – dodaje Rafał Bieńkowski.
Prognozy agentów nieruchomości wskazują, że w IV kwartale ceny mieszkań też nie powinny rosnąć.
Zaplanuj spotkanie z agentem
Wiele osób właśnie teraz chce sprzedać nieruchomość i skorzystać z usług agentka nieruchomości. Edyta Bancerz z biura Nieruchomości w Białej Podlaskiej podpowiada, jak najlepiej się przygotować do spotkania z agentem.
– Przygotuj dokumenty dotyczące nieruchomości. Zbierz wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt własności, plany budynku, faktury za ewentualne remonty czy modernizacje. To pomoże agentowi lepiej ocenić wartość nieruchomości i przygotować ofertę – mówi Edyta Bancerz.
– Przeanalizuj lokalny rynek. Sprawdź ceny podobnych nieruchomości w twojej okolicy, aby mieć ogólne pojęcie o aktualnych warunkach rynkowych. To pomoże w ustaleniu realnej ceny wywoławczej. No i zastanów się nad oczekiwaniami, jaka cena cię satysfakcjonuje? Na kiedy chciałbyś sprzedać nieruchomość? Przygotuj też pytania do agenta, np. jak wygląda proces sprzedaży, jakie działania marketingowe podejmie, jaka jest jego prowizja. Im więcej wiesz, tym lepiej – zaznacza agentka i dodaje, że przygotowanie do spotkania z agentem to klucz do szybkiej i bezproblemowej sprzedaży nieruchomości.
Napisz komentarz
Komentarze