- Pięknie się złożyło, że Akademia Bialska obchodzi 25-lecie istnienia, a Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje 20-lecie istnienia. Cieszę się, że wspólnie będziemy świętować jubileusz. 25-lecie to wielkie osiągnięcia, a niektórzy z państwa uczestniczyli przez ten cały czas w wykładach, które dla państwa było organizowane. O takich studentach, co 20 lat uczestniczą w wykładach to się niedobrze mówi, ale państwo są w zupełnie innej sytuacji. O takich studentach jak państwo mówi się bardzo dobrze - zauważył rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Poświęcenie i chęć wchłaniania wiedzy
Dodał, że seniorzy są wytrwali, obowiązkowi i przynoszą radość wszystkim wykładowcom, bo ich zaangażowanie jest niezwykłe. - Tacy studenci przynoszą satysfakcję wykładowcom, a ja jestem nim od prawie 40 lat. 1 listopada 1984 r. podjąłem pracę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 40 lat ceniłem najbardziej starszych studentów, ich poświęcenie, uwaga, zainteresowanie, odpowiedzialność i chęć wchłaniania wiedzy, była zawsze na wyższym poziomie niż młodzieży - zaznaczył rektor. Wskazał, że studentów na UTW jest 150 i wciąż ich przybywa.
Krystyna Olszańska, przewodnicząca samorządu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II i słuchaczka tegoż uniwersytetu od 2016 r., wcześniej pracowała w samorządzie - była sekretarzem przed dwa lata.
- Seniorów czeka dużo wykładów i innych zajęć. Nasz uniwersytet funkcjonuje jako jeden z nielicznych w kraju w strukturach uczelni akademickiej. Zgodnie z regulaminem jesteśmy zobowiązani do ciągłego kształcenia seniorów. W planie są nie tylko wykłady, ale też zajęcia fakultatywne np. język angielski, informatyka, gimnastyka usprawniająca, gimnastyka przy muzyce, nordic walking, który mam przyjemność prowadzić, bo posiadam uprawnienia - mówiła Krystyna Olszańska.
Dodała, że jest też grupa tańca towarzyskiego. - W planie znajdują się również spotkania integracyjne. Wspólnie wychodzimy na imprezy miejskie, zwłaszcza, że niektóre odbywają się w Akademii Bialskiej. Chcielibyśmy też zorganizować wyjazd do teatru, do Siedlec, bo tam przyjeżdża teatr Capitol z Warszawy. Dzięki UTW możemy się spotkać, porozmawiać. Mamy też salę 005 na uczelni do użytkowania, która jest otwarta dla słuchaczy. Dyżury samorządu odbywają się w poniedziałki od godz. 11.30 do 12.30. W ten poniedziałek jeden z kolegów zrobi nam pogadankę. Staramy się, żeby kontakt poza zajęciami był możliwy - podkreśliła Krystyna Olszańska. Głównym punktem inauguracji było wręczenie legitymacji słuchaczom pierwszego roku. - Na pierwszy rok zajęć zapisało się 21 nowych osób. Odbył się też wykład inauguracyjny, a następnie występ chóru UTW - mówiła przewodnicząca.
Okazja do spotkań i rozmów
Dr Dorota Karwacka koordynator Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II wskazała, że odbyła się jubileuszowa - 20 inauguracja UTW.
- W tym roku zapisało się na zajęcia 150 osób, w tym ponad 20 osób po raz pierwszy. Na seniorów czeka bogaty program edukacyjny, który stworzyliśmy we współpracy z naszymi wydziałami, dziekanami, nauczycielami akademickimi. To szereg bardzo ciekawych inicjatyw o różnej tematyce. Mamy też bardzo ciekawy program zajęć fakultatywnych, cotygodniowych. Jest kilka nowości np. zajęcia z informatyki czy z tańca, oprócz sztandarowych jak zajęcia z j. angielskiego, gimnastyki rozciągającej - mówiła dr Dorota Karwacka.
Wskazała, że UTW to miejsce spotkań ludzi kreatywnych, odważnych, optymistycznie nastawionych do świata, bardzo inteligentnych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, w czasie wolnym - na emeryturze. - UTW to możliwość wyjścia do ludzi, to też recepta na trudne sytuacje życiowe, spowodowane np. śmiercią bliskiej osoby lub takie, gdy rodzina przebywa zagranicą - wskazała dr Dorota Karwacka. Wyjaśniła, że na zajęcia może przyjść każdy bez względu na posiadane wykształcenie. - Do niczego nie zmuszamy, egzaminów nie ma, wystarczy chęć i uczestnictwo w zajęciach, które są zgodne z zainteresowaniami danej osoby. W każdy poniedziałek samorząd UTW pełni dyżury, w czasie których można się zapisać na zajęcia. Dołączyć można w każdym momencie trwania roku akademickiego. Wówczas wydamy legitymację, która uprawnia do korzystania z biblioteki akademickiej czy restauracji, a także do wejścia na różnego rodzaju konferencje i wykłady otwarte - zachęcała dr Dorota Karwacka.
- Podobają mi się wykłady, ale też spotkania integracyjne. Przy okazji zawiera się wiele znajomości. Później jest o czym pomyśleć, w domu, zwłaszcza jak nie można zasnąć. W wykładach uczestniczę od ośmiu lat. Ostatnio miałam roczną przerwę, ale już wracam na zajęcia - mówiła Danuta z Dokudowa.
- Świetnie odnajduję się na zajęciach z gimnastyki, która dobrze wpływa na kręgosłup. Koleżanki chodzą też na tańce, działa chór, w bibliotece są spotkania. Ostatnio odbyło się spotkanie z malarzem. Ważne jest, że mogę wyjść z domu i spotkać koleżanki. Jest to też okazja do rozmów. Dzięki zajęciom wiem np. jak się zdrowo odżywiać - przekazała Halina z Rakowisk.
- Uczestniczę w wykładach, przyjeżdżam też na gimnastykę rozciągającą. Korzystam również ze spotkań integracyjnych. Najbardziej podobały mi się tematy dotyczące zdrowia, np. o rehabilitacji, odpowiednim odżywianiu się. Ciekawe prelekcje dotyczył też bezpieczeństwa seniorów. Są też wykłady o podróżach, niezwykle ciekawie opowiadają o nich Elżbieta Pyrka oraz Irena Mikiciuk - mówiła Henryka Szendel z Ortela Książęcego. Dodała, że zajęcia to okazja by spotkać się ze znajomymi. - Mam dzięki UTW dużo kolegów i koleżanek. Nie zamartwiam się błahymi sprawami, mniej myślę o dolegliwościach - zaznaczyła Henryka Szendel. Na zajęcia uczęszcza od 10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze