Akt oskarżenia przeciw Nikolayowi M. (lat 53) i Bernardowi Ś. ( lat 59) Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała 4 listopada. To pokłosie śledztwa, które zostało wszczęte w oparciu o materiały SKW – inspektorat w Lublinie. Prowadzili je funkcjonariusze ABW w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej.
Zarzuty postawione obu mężczyznom dotyczą okresu od 2018 do 24 lutego 2023 roku. Jak podaje w komunikacie lubelska delegatura ABW:
„Zatrzymani przez funkcjonariuszy Agencji w marcu 2023 r. mężczyźni – obywatel Republiki Białorusi Nikolay M., lat 53 oraz obywatel Polski Bernard Ś., lat 59 – posiadali rozległe kontakty, zarówno handlowe, jak i towarzyskie. Urodzony we Lwowie główny podejrzany posługiwał się biegle językiem polskim i uchodził za specjalistę w zakresie transportu kolejowego.”
Jak relacjonuje natomiast prokurator Beata Syk – Jankowska, rzecznik PR w Lublinie, z ustaleń służb wynika, że Białorusin na terenie Białej Podlaskiej i innych miejscowości Lubelszczyzny, działał na rzecz służb wywiadu Republiki Białoruś.
– Prowadził działalność skierowaną przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej poprzez podjęcie i realizację działań w postaci rozpoznania terenu lotniska wojskowego zlokalizowanego w Białej Podlaskiej, zbierania informacji dotyczących wojskowych operacji lotniczych realizowanych na tym lotnisku, informacji dotyczących infrastruktury kolejowej oraz przemieszczania sprzętu wojskowego, rozpoznania obiektów i pojazdów znajdujących się w dyspozycji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zlokalizowanych i wykorzystywanych w Białej Podlaskiej oraz podejmował działania zmierzające do ustaleń dotyczących działań polskich służb specjalnych odnośnie pozyskiwania do ich realizacji innych obywateli Białorusi, organizowania kanału łączności z oficerami Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi – wylicza rzecznik PR w Lublinie.
Prokuratura oskarża Białorusina o szpiegostwo (art. 130 § 1 k.k.). Zarzuty stawia też Polakowi, Bernardowi Ś.
– Przewidując możliwość popełnienia przez obywatela Republiki Białorusi Nikolay’a M. przestępstwa wzięcia udziału w działalności służb wywiadu działającego na rzecz Republiki Białorusi skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, udzielił mu pomocy poprzez organizowanie mu pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w postaci udostępniania mu miejsca zamieszkania i pomocy w pobycie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej – referuje rzecznik Syk-Jankowska.
Obaj mężczyźni przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Białorusin od marca 2023 roku przebywa w areszcie, natomiast względem Polaka, który usłyszał zarzuty pomocnictwa w powiązaniu z z art. 130 § 1 k.k. (szpiegostwo), zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.
Napisz komentarz
Komentarze