Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 listopada 2024 17:31
Reklama
Reklama

Radni zadbali o interes gminy. Wstąpili do stowarzyszenia

Radni gminy Borki zdecydowali, że ich samorząd więcej skorzysta będąc w strukturach zrzeczenia, które dba wyłącznie o interesy gmin Lubelszczyzny. Zdecydowali więc o opuszczeniu szeregów ogólnopolskiego stowarzyszenia.
Radni zadbali o interes gminy. Wstąpili do stowarzyszenia
Rada podjęła również decyzję o wstąpieniu gminy Borki do Związku Gmin Lubelszczyzny

Źródło: archiwum

Pod koniec października radni zdecydowali, że gmina wystąpi ze stowarzyszenia Związku Samorządów Polskich. Taką sugestię przedstawił im w projekcie uchwały wójt. Dodatkowo zaproponował przystąpienie do Związku Gmin Lubelszczyzny. - Zaproponowałem dwie uchwały, jedna dotyczy wystąpienia z ZSP, a kolejna dotyczy wstąpienia do Związku Gmin Lubelszczyzny. Działa on na naszym terenie, reprezentuje interesy około 100 samorządów z naszego terenu – wyjaśniał zaproponowaną zmianę wójt Marcin Czyżak.

W ilości siła

Z wystąpieniem z ogólnopolskiego stowarzyszenia poszło gładko. Tu radni bez zbędnych dyskusji przyjęli uchwałę. Natomiast przed przystąpieniem do ZGL potrzebowali zachęty. Z informacjami na temat działalności ZGL przyjechał do nich przewodniczący zarządu – Piotr Dragan, wójt Wisznic. - ZGL jest izbą samorządową, która upomina się o nasze interesy. Jesteśmy ponad podziałami politycznymi. W naszych strukturach są przedstawiciele różnych opcji, właśnie po to, by z każdym w rządzie można było znaleźć wspólny język – opisywał strukturę i zadania ZGL.

Obecnie Związek zrzesza około 100 samorządów. 

- Stanowisko ZGL będzie słyszalne w gremiach ogólnopolskich, gdy zrzeszymy co najmniej 50-70 proc. gmin z województwa – przyznaje przewodniczący Dragan i za przykład podaje podejście przedstawicieli resortów, do takich instytucji. - Kiedyś byłem na spotkaniu Związku Gmin Wiejskich, gdzie jest zrzeszonych 300 gmin i usłyszałem od ministra: A kogo wy reprezentujecie? 20 procent samorządów? - wspomina.

ZGL zależy na byciu słyszalnym, bo dzięki temu uzyskuje realny wpływ na decyzje, które warunkują późniejszą działalność samorządów. - Rok temu dostaliśmy przedstawicielstwo w komisji wspólnej, po tym jak kilka lat temu wszystkie związki wojewódzkie zrzeszyły się w Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Pozarządowych. Dzięki temu nasze stanowiska w województwach są przekazywane na komisję wspólną i trafiają do wiadomości rządu – informuje Piotr Dragan. - Jednym ze stanowisk, który się zajęliśmy był dodatek dla sołtysów. Był przyznany pierwotnie tylko dla tych, którzy funkcję otrzymali po 1990-tym roku. Finalnie, po naszej interwencji sołtysi, którzy wcześniej obejmowali funkcję, też dodatek otrzymali.

Dbają o podział unijnych środków

Przewodniczący zwraca uwagę, jak ważna jest silna obecność reprezentantów interesów lubelskich gmin przy podziale funduszy unijnych. - W komitecie monitorującym fundusze europejskie dla Lubelskiego mamy 2 miejsca na 50 przedstawicieli, tam dbamy o interesy wszystkich gmin w kwestii pozyskiwania funduszy. Toczymy batalie, by z funduszy nie korzystały tylko duże samorządy Lubelszczyzny – zapewnia Dragan.

Wspomina choćby debatę nad podziałem środków na rewitalizację. 

- W programie rewitalizacyjnym zawnioskowaliśmy o dwa terminy składania wniosków, by więcej gmin miało szanse do niego przystąpić i wnosiliśmy o to, by maksymalny pułap dofinansowania wynosił 10 mln zł , by jak największej ilości samorządów umożliwić dostęp do tych środków – informuje. 

Wspomina, jak przez wiele miesięcy przedstawiciele Związku wnosili o to, by wsparcie dla OZE nie było udzielane w formie pożyczek, ale jako dotacje. - Na ostatnim komitecie monitorującym w październiku przyjęliśmy zmianę, która pójdzie do ustalenia z komisją europejską. Do KE skierowana została też po naszych monitach prośba ustanowienie funduszu na usuwanie azbestu – wylicza przewodniczący.

Przedstawiciele ZGL działają również w drugą stronę. Jak zapewnia Piotr Dragan, jak najszybciej starają się informować samorządy o ważnych dla nich kwestiach poruszanych na komisjach monitorujących podział funduszy unijnych. - Chodzi o to, żeby miały wiedzę na temat tego, co jest w planie, co wejdzie w życie i w jakiej formie, by miały czas się przygotować – wyjaśnia przewodniczący ZGL.

Przystąpili od razu

Dla wzmocnienia głosu lubelskich samorządów gminnych potrzeba jednak zwiększać liczbę członków, dlatego przewodniczący jeździ po gminach kolejnych powiatów, by przekonywać do wstąpienia. - Składka to 50 gr od mieszkańca rocznie. W gminie Borki to będzie 3 tys. zł na rok. My te pieniądze inwestujemy w szkolenia, planujemy obecnie szkolenia z zagospodarowania odpadów. W ciągu roku organizujemy około 10 szkoleń – informuje Piotr Dragan.

Okazało się, że składka, którą Borki miałyby zapłacić, będzie obowiązywała od nowego roku, nawet jeśli radni zdecydują o przystąpieniu do ZGL od razu. 

- Nie ukrywam, że umawiałem się z radą, że uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, ale skoro można być członkiem nie płacąc składek do końca roku, to ja byłbym skłonny przystąpić do ZGL z dniem podjęcia uchwały – przyznał wójt Czyżak i zaproponował taką autopoprawkę do przedłożonego radnym projektu. Radni przyjęli taką zmianę.

W konsekwencji rada podjęła również decyzję o wstąpieniu gminy Borki do ZGL. - Cieszę się, że nawet jak jest coś tak niespodziewanie proponowane, jesteście w stanie wykazać się wyrozumiałością – skomentował decyzję radnych wójt.

Obecnie do Związku Gmin Lubelszczyzny należ w powiecie radzyńskim gminy Ulan-Majorat i Komarówka Podlaska, a od niedawna gmina Kąkolewnica. Kwestię przystąpienia rozważają natomiast gmina Radzyń Podlaski i miasto.

Przeczytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FerdynandTreść komentarza: Te starsze nie piją dlatego,bo pobierają różnego rodzaju leki,i pragnął życ po 100 lat.-na starośc już ma się pragnienie wyrwania z życia ile się da.Mam na myśli ok.1o-`15% kobit,ktore za młodu robiły bardzo rożne rzeczy.Tak myślę.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: w120Treść komentarza: OK że poprawiliścieData dodania komentarza: 18.11.2024, 11:52Źródło komentarza: Ile niedziel handlowych będzie w 2025? Sprawdź terminarzAutor komentarza: w120Treść komentarza: "Przypomnijmy jeszcze, że w tym roku na zakupy będziemy mogli się wybrać w dwie niedziele. Obie wypadają w grudniu: 14 i 21." Tylko że w tym roku w GRUDNIU NIEDZIELE WYPDAJĄ 15 i 22 !!!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 11:18Źródło komentarza: Ile niedziel handlowych będzie w 2025? Sprawdź terminarzAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Jak widać nie tylko młode "dają w szyję". Ale i tak lepiej przepić niż dać księdzu na przepicie.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 14:11Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: Żelkowy ferdekTreść komentarza: Ciekawe czym się tak zdenerwował?Ja ,jak się mocno zdenerwuje to kupuje kilka pryt,spożywam w domu i wywracam się,przeważnie na wyrko. 😀Do głowy mi nie przychodzi,zeby niszczyc swoje rzeczy,przeciez trzeba zarobic by je miec,Mam znajomego ktory po pijaku wybija szyby,ale swoje szyby.potem klnie że musi wstawiać,bo zimno ma w chałupie.W sumie to wybija te szyby tylko ze 2-4 razy w roku,ale szyb to ma dużo w stodole,bo kiedyś to stare okna z wymiany zabierał z blokow.One z drzewa sosnowego były,.Wrzeszczeć ani ja ,ani on nie mamy po co,bo tylko kobity w domu,a one zwyczajne już,najbliższy sąsiad ze 400 metrow,i policjanta nie bedzie wolalData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Demolował mieszkanie i groził, że wysadzi budynek. Po zatrzymaniu usłyszał 11 zarzutów
Reklama
Reklama