Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:04
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Radzyń Podlaski: Wydobyli szczątki Konstancji Szczuki z Potockich

W krypcie południowej kościoła Świętej Trójcy dokonano trzech pochówków, m.in. Konstancji Szczuki z Potockich, podkanclerzyny Wielkiego Księstwa Litewskiego. W ubiegłym tygodniu wydobyto trumnę z jej szczątkami, które zostaną porównane z materiałem ze szczątków jej dzieci, odnalezionych wcześniej w Szczuczynie.
Radzyń Podlaski: Wydobyli szczątki Konstancji Szczuki z Potockich

W 2012 roku grupa badaczy pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grupy z UMK w Toruniu rozpoczęła badania w kryptach kościoła w Szczuczynie. Tam natrafiła na szczątki Stanisława Antoniego Szczuki, podkanclerzego litewskiego, który w XVII wieku przejął we władanie starostwo radzyńskie z rąk Mniszchów.

W kryptach szczuczyńskich badacze znaleźli również trumienki ze szczątkami jego czwórki dzieci. Zastanawiający był fakt, że przy szczątkach Szczuki i jego dzieci brakuje matki, Konstancji z Potockich. Wówczas naukowcy zainteresowali się publikacją na temat rekonesansu krypt radzyńskich w kościele Świętej Trójcy, przeprowadzonego w 2005 roku. Stało się dla nich jasne, że Konstancja, która nie lubiła Szczuczyna, o czym pisała mężowi w listach, może wciąż przebywać w Radzyniu Podlaskim.

Konstancja tu spoczęła

Już wiosną 2017 roku, gdy archeolodzy po raz pierwszy weszli do krypty południowej, znaleźli trumnę. – Za katafalkiem w krypcie kaplicy południowej stoi trumna kobiety, której szczyty obito ćwiekami, co było zgodne z ówczesną modą zdobienniczą – relacjonował ówczesny rekonesans w krycie dr Tomasz Dudziński, członek zespołu badaczy z Torunia.

Z tym odkryciem naukowcy wyjechali z Radzynia, by wrócić tu w ubiegłym tygodniu i dokładnie zbadać kryptę południową. – Mogę powiedzieć niemal z pewnością, że udało nam się pozyskać szczątki Konstancji Szczuczyny – mówi Sebastian Nowak, doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. – Z pewnością szczątki nie są kompletne. W momencie znalezienia znajdowały się w rozproszeniu. W trumnie naukowcy znaleźli elementy dewocjonaliów. 

Zebrane szczątki naukowcy przewiozą do Instytutu i poddadzą badaniom antropologicznym. Będą też chcieli przeprowadzić badania porównawcze materiału kostnego pobranego z krypty radzyńskiej z tym ze szczątków dzieci Szczuczyny. – Później szczątki powrócą do Radzynia. Rozmawialiśmy już z proboszczem parafii Św. Trójcy na temat pochówku – dodaje doktorant.

Krypta nie na wyłączność

Konstancja Szczuka w testamencie zastrzegła wyłączność na pochówek w krypcie. Naukowcy znaleźli tam jednak jeszcze dwa inne pochówki, poczynione 100 lat po śmierci Konstancji (w 1838 i 1842 roku). – Zapisy w testamencie były na tyle niejasne, że zinterpretowano je jako zakaz grzebania w tej krypcie przez okres trwania kadencji dwóch kolejnych proboszczów. Zwróćmy uwagę na to, że dla parafii sprzedaż miejsc grzebalnych w kościołach była dochodowa. Za umieszczenie zwłok w kryptach płaciło się więcej, niż w komorach pod posadzką świątyni – wyjaśnia Sebastian Nowak.

W krypcie południowej badacze trafili na pochówek mężczyzny i dziecka. Trumna mężczyzny znajdowała się tuż przy wejściu do krypty. Naukowcy identyfikują ją ze Stanisławem Jałowieckim, którego epitafium znajduje się na ściennej tablicy w kościele. W małej trumnie, ustawionej na katafalku, pochowana została natomiast trzyletnia dziewczynka, Antonina Bronisława Załoziecka. Te szczątki również zostaną zbadane i uporządkowane. Tym bardziej że kości mężczyzny badacze znajdowali na połowie klepiska krypty. 

Tajemnice wciąż nieodkryte

Naukowcy z Torunia zamierzają wrócić do kościoła Św. Trójcy na jesieni. – Wówczas będziemy chcieli przeprowadzić badania w krypcie północnej, ale tam z uwagi na wielość pochówków, będziemy musieli podjąć prace większą grupą – mówi dr hab. Małgorzata Grupa, szefowa zespołu.

W krypcie północnej naukowcy byli na rekonesansie wiosną 2017 roku. Wcześniej, w 2005 roku, pobieżną dokumentację tej krypty przeprowadzili archeolodzy z bialskiej delegatury lubelskiego Urzędu Ochrony Zabytków. Gdy weszli do krypty w kaplicy północnej, największej z trzech znajdujących się w kościele, znaleźli wiele porozbijanych trumien i szczątków ludzkich w nieładzie, porozrzucanych na posadzce. Naukowcy z Torunia mają podejrzenia, że pochówki w tej krypcie mogą się znajdować również pod powierzchnią ziemi, i to w kilku warstwach.

Co do krypty południowej, to prace archeologiczne już tu zakończono. Nie znaczy to jednak, że krypty nie należy nadal badać. – Myślę, że jest to bardzo ciekawe miejsce dla historyków sztuki, choćby ze względu na malowidła, ale i dla konserwatorów zabytków – mówi Sebastian Nowak.

Więcej na ten temat w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 8/2018

Joanna Danielewicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama