W komisjach budżetowej i rozwoju gospodarczego członkowie zarządu powiatu są wiceprzewodniczącymi. W komisji bezpieczeństwa przewodniczący i wiceprzewodniczący to członkowie zarządu powiatu, natomiast w komisji zdrowia członek zarządu został przewodniczącym.
Tymczasem początek wyborów prezydiów komisji rady powiatu nie zapowiadał wielkich emocji. Przewodniczącym komisji rewizyjnej wybrany został Emil Oleśkiewicz, rady bloku opozycji w radzie. Na przewodniczącego komisji budżetowej powołano natomiast Zbigniewa Smółko, również zasiadającego w ławach opozycji. Jednak już jego zastępcą wybrany został Tomasz Stephan – członek zarządu powiatu. Stephan został też wiceprzewodniczącym w komisji bezpieczeństwa. W gronie zarządczym w komisjach rady powiatu miejsce znalazło się też dla wicestarosty. Ireneusz Mroczek został wiceprzewodniczącym w komisji rozwoju gospodarczego, ale już w komisji zdrowia jest przewodniczącym. Ster komisji bezpieczeństwa powierzono natomiast Alinie Kryjak – członkini zarządu powiatu.
Wyboru dokonali samo radni w tajnych głosowaniach. Zdecydowała arytmetyka, gdzie głosy opozycji nie miały siły przebicia. Jednak wątpliwości z tej strony sali wybrzmiały.
- Chciałem wrócić do opinii wygłoszonej przez mecenasa na drugiej sesji rady obecnej kadencji. Przeprowadził on wywód o nadzorczej roli rady powiatu nad zarządem. Z przepisów wywiódł, że członkowie zarządu nie mogą być członkami komisji rady – zwrócił uwagę radny Zbigniew Smółko.
Radczyni prawna powiatu miała tu jednak odmienne zdanie. Przyznała, że interpretację prawną w tym zakresie przygotowywała na cito, odpowiadając na „szybkie” pytania zadane drogą mailową, niedługo przed sesją. Zarząd powiatu chciał mieć jasność właśnie w tej kwestii. Wyjaśniła, że są dwie komisje wskazane przez ustawodawcę, w których nadzór rady nad władzami samorządu ma być niepodważalny, to komisje rewizyjna i skarg i petycji.
- Nie ma natomiast mowy o tym, że członkowie zarządu w innych komisjach niż te dwie, nie mogą być przewodniczącymi. Ustawodawca mówiąc tylko o tych dwóch komisjach wskazał, że są najważniejsze do nadzorowania prac zarządu. Tu jest troska ustawodawcy o to, żeby nie było konfliktu, żeby nie być sędzią we własnej sprawie. Obsada reszty komisji pozostaje do uznania rady i zapisów w statucie samorządu. Nie ma więc takiej kolizji, jakby się mogło wydawać – usłyszeli od radczyni prawnej powiatu radni.
Wątpliwości co do sposobu obsady stanowisk funkcyjnych w komisjach rady powiatu ma też Radosław Grudzień, przedstawiciel sieci obywatelskiej Watchdog w Radzyniu Podlaskim.
- W statucie powiatu jest tylko ostry zapis dotyczący komisji rewizyjnej. Co do pozostałych komisji, akurat brak jest zakazu, choć w innych samorządach takie zapisy są – informuje Radosław Grudzień i przyznaje, ze uchwałami dotyczącymi obsady funkcyjnych stanowisk w komisjach rady powiatu powinien zainteresować się teraz nadzór wojewody. - Celem piszących statut powiatu było rozdzielenie tych funkcji. Mówi o tym paragraf 46 ust 2: „W posiedzeniach komisji, oprócz jej członków, mogą także uczestniczyć: przewodniczący, radni nie będący członkami komisji oraz członkowie zarządu.” Enumeratywnie wymienieni członkowie Zarządu, jako dodatkowi, a nie przewodniczący – stwierdza Radosław Grudzień.
Na razie radni chcą otrzymać na piśmie opinie prawną dotycząca obsady stanowisk w komisjach rady. - Prosiłbym o opinię prawną na piśmie dotyczącą tego czy członkowie zarządu mogą być przewodniczącymi komisji rady powiatu - zawnioskował radny Radosław Sałata.
Uchwały przyjęte przez radę powiatu 21 listopada weszły w życie z dniem podjęcia. Na początek grudnia ustalono już pierwsze ich posiedzenia. Warto dodać, że w składach komisji rady powiatu na koniec poprzedniej kadencji zasiadał na stanowisku funkcyjnym jeden członek ówczesnego zarządu powiatu – Jerzy Bednarczyk. Był wiceprzewodniczącym w komisji budżetowej i rozwoju gospodarczego.
CZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze