– Zgłoszenie o dwóch nieprzytomnych osobach w budynku mieszkalnym w Palczewie w gminie Piotrków Kujawski wpłynęło o godz. 13:33 w niedzielę 15 grudnia – podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie. Niestety są to ofiary śmiertelne. To 32-letni burmistrz Piotrkowa Kujawskiego Krystian Betliński. Drugi to 66-letni ojciec mężczyzny. Przyczyną śmierci ma być zatrucie czadem.
Czujka na straży bezpieczeństwa
12 grudnia w świetlicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie edukacyjne zatytułowane „Czujka na straży bezpieczeństwa”. Prelekcję poprowadził st. kpt. mgr inż. Paweł Urbańczuk, kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej KM PSP w Białej Podlaskiej.
– Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz roli czujników dymu i tlenku węgla w zapobieganiu tragediom. Szczególną uwagę poświęcono również zbliżającej się nowelizacji rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, która będzie nakładała obowiązek montażu takich czujek w określonych obiektach – mówi oficer prasowy KM PSP w Białej Podlaskiej, mł. kpt. Marek Waszczuk.
Spotkanie zgromadziło licznych członków Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu bialskiego, którzy po zakończeniu prelekcji przekażą zdobytą wiedzę mieszkańcom swoich miejscowości.
Podczas prezentacji st. kpt. Urbańczuk omówił zasady działania czujek, ich skuteczność w wykrywaniu zagrożeń oraz sposób prawidłowego montażu i konserwacji urządzeń. Szczególny nacisk położono na edukację w zakresie wykrywania tlenku węgla, który jest często nazywany „cichym zabójcą” ze względu na jego bezwonność i toksyczność.
Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Dzięki zaangażowaniu prelegenta oraz uczestników, wydarzenie to stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w powiecie bialskim. Spotkania o podobnej tematyce będą organizowane także w przyszłości, aby stale podnosić świadomość społeczną i edukować w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Czujki obowiązkowe
23 grudnia w życie wchodzą nowe przepisy. Na mocy rządowego rozporządzenia czujki muszą być obowiązkowo montowane w domach i mieszkaniach, w których używa się gazu. Na początek musi się tak stać w powstających obiektach. Potem także w starszych, już istniejących.
Dotyczy to także hoteli, biur i firm, bo do tej pory „prawo czujki” dotyczyło takie obiekty w zależności od powierzchni. Nowy przepis nie ma zastosowania, jeśli pomieszczenia mieszkalne czy inne budynki są chronione przez system sygnalizacji pożarowej.
Terminy
Od 1 stycznia 2026 r. w budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.
Od 30 czerwca 2026 r. w pomieszczeniach mieszkalnych oraz jednostkach mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
Od 1 stycznia 2030 r. w lokalach mieszkalnych i pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokali mieszkalnych użytkowanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
Napisz komentarz
Komentarze