Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej działa na terenie miasta Biała Podlaska oraz trzech powiatów: bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego. W minionym roku stacja zrealizowała wiele ważnych i potrzebnych przedsięwzięć.
Nowoczesny garaż
Na początku maja, parczewska filia Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej zaczęła korzystać z nowego, nowoczesnego, ogrzewanego garażu. Obiekt może pomieścić 5 ambulansów. Budowa garażu została sfinansowana ze środków własnych stacji. Budowa trwała 6 miesięcy. Ta ważna inwestycja znacząco poprawiła możliwości operacyjne stacji i zapewniła lepsze warunki dla zespołów ratunkowych.
Nowe ambulanse
Ambulans to podstawowy sprzęt na wyposażeniu każdej stacji. Dlatego bialska stacja sukcesywnie zwiększa swoją flotę, zakupując nowe, w pełni wyposażone pojazdy.
– W 2024 roku zamówiliśmy i dostarczyliśmy dwa nowoczesne ambulanse do Terespola. Jedna z tych karetek będzie stacjonować w Piszczacu, co pozwala na szybszą reakcję w nagłych przypadkach. To kolejny krok w kierunku podnoszenia standardów naszej służby – zauważa dyrektor stacji.
Punkt wyjazdowy w Janowie
Otwarcie punktu wyjazdowego w Janowie Podlaskim to kolejny krok w zapewnieniu szybkiej i efektywnej pomocy medycznej dla mieszkańców. Od 1 października na mapie działania Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej funkcjonuje nowy 12-godzinny punkt wyjazdowy w Janowie Podlaskim.
– W zaledwie pierwszym miesiącu działania nasi ratownicy wyjeżdżali z tego punktu do pacjentów aż 47 razy. Cieszymy się, że możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców i zapewniać szybką pomoc medyczną w regionie – zaznacza Igor Dzikiewicz.
Bezpłatne kursy pierwszej pomocy
Funkcjonowanie bialskiej stacji to nie tylko ratowanie życia i zdrowia, ale też profilaktyka. Szerokim echem w całej Polsce odbiła się bezpłatna akcja szkolenia z pomocy przedmedycznej. – W 2024 roku zorganizowaliśmy bezpłatne kursy pierwszej pomocy, z których skorzystało około 400 mieszkańców. To ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pomocy w nagłych sytuacjach – mówi dyrektor stacji. Szkolenia obejmowały zagadnienia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
– Bezpłatne kursy pierwszej pomocy to świetny pomysł. Gdy tylko pojawiło się ogłoszenie, razem z narzeczoną zgłosiliśmy się, aby sprawdzić nasze wiadomości i umiejętności w tej bardzo ważnej kwestii. Kurs prowadzili ratownicy medyczni, którzy przekazali nam ogrom swojej wiedzy. Pierwsza pomoc ratuje życie, dlatego warto jest zadbać o to, aby wiedzieć, jak zachować się w nieprzewidzianej sytuacji – mówił jeden z uczestników szkolenia, Kamil Frączek.
Akcja dla najmłodszych
Stacja wyszła też naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych mieszkańców regionu. W 2024 r. z powodzeniem prowadziła akcję „Bądź w pogotowiu”. – W ramach akcji dzieci mogły odwiedzić nasze pogotowie ratunkowe, obejrzeć pracę ratowników oraz zobaczyć karetkę od wewnątrz. Była to doskonała okazja, aby zbliżyć młodsze pokolenie do tematu pierwszej pomocy i pracy służb ratunkowych – podkreśla dyrektor pogotowia. Pracownicy stacji, w dowód wdzięczności za poświęcenie uwagi i życzliwe przyjęcie małych gości, otrzymywali od maluchów kolorowe kartki z podziękowaniem za wizytę.
Miniony rok to rok sukcesów, ale Igor Dzikiewicz wyraźnie zaznacza, że nie udałoby się ich osiągnąć, gdyby nie ciężka praca i zaangażowanie pracowników stacji. – Mamy nadzieję, że 2025 rok przyniesie jeszcze więcej sukcesów i innowacji, które pozwolą nam jeszcze lepiej dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów – podsumowuje.
Napisz komentarz
Komentarze