Protest pod hasłem "5 razy stop" został zorganizowany przez Porozumienie Organizacji Rolniczych i odbył się 3 stycznia w Warszawie. Do protestu dołączyła kilkudziesięcioosobowa delegacja z powiatu bialskiego.
5 razy stop
Rolnicy z naszego regionu w minionym roku wyjeżdżali na ulice w geście sprzeciwu przeciw niekorzystnej polityce rolnej wiele razy. Manifestacja w stolicy rozpoczęła się pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej. Następnie uczestnicy "uzbrojeni" w biało-czerwone flagi i transparenty przeszli pod gmach Teatru Narodowego, gdzie odbyła się druga część wydarzenia. Protest był związany z obecnością w tym czasie w Polsce wysokich rangą przedstawicieli Komisji Europejskiej na czele z przewodniczącą Ursulą von der Leyen. Dlatego zdecydowano się na manifestację akurat w dniu, w którym odbyła się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE. W piątek, 3 stycznia 2025 r. rolnicy oprotestowali przede wszystkim umowę UE z MERCOSUR, ale też Zielony Ład, import z Ukrainy, niszczenie polskich lasów i łowiectwa oraz wygaszanie polskiej gospodarki.
Wygaszanie polskiego rolnictwa
Przypomnijmy, Unia Europejska i państwa wchodzące w skład MERCOSUR (z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju przyp. red.) po 25 latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej i przywódcy czterech państw MERCOSUR-u – Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju – ogłosili to 6 grudnia 2024 r. w Montevideo. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. Komisja Europejska liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii. Umowa budzi jednak sprzeciw europejskich, w tym polskich rolników.
– Umowa MERCOSUR doprowadzi do importu do Polski i całej UE produktów spożywczych wyprodukowanych w warunkach niezgodnych z obowiązującymi u nas zasadami. Do Polski napłynie nieprzebadane mięso, do którego produkcji używane są sterydy, a do produkcji pasz stosowane są środki ochrony roślin, które w UE są zabronione od 30 lat – przypomina po raz kolejny Piotr Kisiel. Dodaje, że środki są chorobotwórcze i w efekcie, za jakiś czas, będziemy mieli wysyp nowotworów. – Poza tym nie jesteśmy w stanie konkurować z producentami z krajów MERCOSUR, ze względu na to, że tam nie ma żadnych regulacji, wymagań co do produkcji. Należy sobie zadać też pytanie o transport tych produktów do UE. Przecież w tym celu zostaną zużyte setki tysięcy ton paliwa, więc gdzie tu mowa o ekologii – pyta rolnik.
Obecnie nie jest przesądzone, że umowa wejdzie w życie. Przede wszystkim wymagane jest złożenie przez Komisję Europejską formalnego wniosku do Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE o zatwierdzenie umowy wraz z jej pełnym tekstem, który do tej pory nie został przekazany.
Odpowiedź ministra Siekierskiego
3 stycznia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski odniósł się na swoim faceboowym profilu do postulatów rolników
1. Stop dla umowy UE-Mercosur: nadal z Francją oraz innymi krajami staramy się zbudować mniejszość blokującą tę umowę. Jednak będzie bardzo trudno to osiągnąć, bez odpowiedniego zaangażowania krajów członkowskich. Ponadto Polska na forum UE cały czas wnioskuje, aby w stosunkach handlowych z krajami trzecimi wprowadzić instrumenty ochrony rynku wewnętrznego oraz kontroli przestrzegania równie wysokich standardów w zakresie wymagań co do metod wytwarzania produktów importowanych.
2. Stop napływowi towarów rolnych z Ukrainy: zatrzymaliśmy niekontrolowany import towarów i zbóż oraz kontrolujemy i monitorujemy na bieżąco sytuację na wschodniej granicy – służą temu handlowe ograniczenia ATM tzw. hamulce bezpieczeństwa, które zostały przyjęte na nasz wniosek w unijnym rozporządzeniu w czerwcu 2024 r. Ponadto podczas naszej prezydencji w Radzie UE chcemy wspólnie z Komisją Europejską wypracować odpowiednie warunki i regulacje wymiany handlowej pomiędzy Unią a Ukrainą po czerwcu 2025 roku.
3. Stop Zielonemu Ładowi: na nasz wniosek i poparciu protestujących rolników, zostały wprowadzone przez Komisję Europejską i Parlament Europejski zmiany w Zielonym Ładzie. Nieracjonalne zapisy zielonego ładu zostały gruntownie uproszczone i złagodzone zgodnie z postulatami rolników.
4. Stop niszczenia polskich lasów i łowiectwa: uważamy za konieczne wprowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej, która ograniczy szkody dzikiej zwierzyny w produkcji roślinnej, rybołówstwie i ASF.
5. Stop wygaszaniu polskiej gospodarki: w ramach różnych programów oraz instrumentów, MRiRW wspiera przedsiębiorczość na obszarach wiejskich w ramach II filaru WPR czy KPO.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze