Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 00:10
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gminy Aktywnego Pogranicza chcą sięgnąć po środki na ponadlokalny rozwój

Gminy będące członkami Aktywnego Pogranicza chcą razem sięgnąć po środki finansowe na rozwój ponadlokalny. W tym celu ich przedstawiciele spotkali się, aby omówić kluczowe zagadnienia w związku z opracowaniem „Strategii Rozwoju Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego Aktywne Pogranicze na lata 2024-2027”.
Spotkanie odbyło się 8 stycznia w świetlicy wiejskiej w Bokince Królewskiej

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Spotkanie odbyło się 8 stycznia w świetlicy wiejskiej w Bokince Królewskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów wchodzących w skład „Aktywnego Pogranicza”, organizacji pozarządowych, eksperci z dziedziny planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego oraz przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Obszar Fukcjonalny „Aktywne Pogranicze” ma już 10-letnią historię. Obecnie przygotowujemy się do zakończenia i uchwalenia „Strategii Rozwoju Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego Aktywne Pogranicze na lata 2024-2027”. Dokument ten przygotowywany jest pod kolejną perspektywę środków unijnych. Dziś skupiliśmy się na zakresie zadań inwestycyjnych, które muszą się w nim znaleźć, ponieważ szereg wcześniej wskazanych zadań zostało już zrealizowanych w ramach Polskiego Ładu – mówi gospodarz spotkania, wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk.

Aktualizacja katalogu inwestycji do końca stycznia tego roku pozwoli na uchwalenie dokumentu przez rady gmin, które wchodzą w skład Aktywnego Pogranicza i przez Sejmik Województwa Lubelskiego do końca maja. – W związku z tym będziemy mogli ubiegać się o inne środki, dedykowane na rozwój ponadlokalny, a więc nie w granicach jednej jednostki samorządowej, a wielu – podkreśla Zygmunt Litwniuk.

Aktywne Pogranicze tworzy 12 gmin, w tym nadbużańskie od gminy Hanna, po Konstantynów oraz gminy: Leśna Podlaska, Zalesie, Piszczac i Tuczna. Samorzady chcą sięgnąć po środki na inwestycje, które będą je łączyć i promować.

Ważne są wspólne cele

 

 – Aktualnie naszym wspólnym celem jest przede wszystkim rozwój turystyki. Chcemy stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną z promocją, która przyciągnie zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych. Mamy piękne krajobrazy, bogatą historię i kulturę. Niestety konflikt za naszą wschodnią granicą sprawił, że wielu turystów rezygnuje z przyjazdu do nas. Chcemy pokazać, że nasz region jest bezpieczny i warto go odwiedzić. Chcemy odczarować to miejsce i jednocześnie je ożywić nie tylko turystycznie, ale i gospodarczo, a tym samym stworzyć nowe miejsca pracy. Wójtowie gmin członkowskich mają mnóstwo pomysłów, jakie inwestycje zrealizować – zaznacza wójt.

Według członka Zarządu Województwa Lubelskiego Jarosława Kwaska strategia ma realizować zadania służące tak naprawdę podniesieniu standardu życia mieszkańców gmin. 

Jeśli chodzi o nasze województwo i jego rozwój, to musimy stawiać na dwa najmocniejsze filary, czyli rolnictwo i turystykę. Chcemy wdrażać nowe projekty turystyczne, promować nowe regiony. Mamy za sobą intensywną promocję Roztocza, budujemy ścieżki wzdłuż Wisły i przyszedł czas na promocję waszej części Lubelszczyzny – zaznaczył na konferencji Jarosław Kwasek.

Sięgną po specjalne środki
W spotkaniu udział przedstawiciele samorządów wchodzących w skład „Aktywnego Pogranicza”, organizacji pozarządowych, eksperci z dziedziny planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego oraz przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Strategia rozwoju obszaru funkcjonalnego ma być dostosowana do nowych wymogów prawnych i uwzględniać m.in. konieczność opracowania planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego gmin. O tym i wielu innych aspektach mówiła na spotkaniu Dorota Skwarek z Departamentu Strategii i Rozwoju lubelskiego urzędu marszałkowskiego. 

– Samorządy muszą przede wszystkim podjąć decyzję, czy przygotują swoją własną strategię rozwoju gminy czy strategię rozwoju ponadlokalnego,bowiem gminy sąsiadujące powiązane ze sobą funkcjonalnie mogą opracować strategię rozwoju ponadlokalnego będącą wspólną strategią rozwoju tych gmin. Trzeci wariant zakłada przygotowanie strategii rozwoju ponadlokalnego, która pełni rolę strategii terytorialnej. Ostatnia opcja pozwala na sięgnięcie po specjalne środki finansowe z instrumentu terytorialnego. W maju i czerwcu odbędzie się konkurs na nabór wniosków w ramach instrumentu terytorialnego i będzie okazja, aby sięgnąć po dodatkowe środki na rozwój regionu – mówi Dorota Skwarek z lubelskiego urzędu marszałkowskiego, która na spotkaniu wyjaśniła, jak przygotować dokumenty, aby były zgodne z obecnym stanem prawnym. Chodzi o to, aby samorzady miały większy wpływ na kształtowanie polityki terytorialnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Na tajnych obradach, to i wódeczkę można popić, co Pan senator Czapski zapewne pamięta z czasów swojej świetności.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 14:24Źródło komentarza: Obrady komisji nie do wglądu dla mieszkańców. Radni chcą czuć swobodęAutor komentarza: ŻyczliwyTreść komentarza: Prokuratorska promocja Żebraka z a Free?Data dodania komentarza: 10.01.2025, 08:41Źródło komentarza: Miał grozić Owsiakowi. Jest już w rękach policji. Nagonka dalej trwaAutor komentarza: chyży rój prawdziwy oryginalny 100%Treść komentarza: Zalecenia to możesz swojemu chłopakowi wydawać, ruska onucoData dodania komentarza: 9.01.2025, 16:28Źródło komentarza: Jest data wyborów prezydenckich 2025Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Frajery.. tfu.. sewery... nie ty będziesz decydował, kiedy mogę zabrać głos, a kiedy nie.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 13:38Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska: Morsowanie z wójtem. Sprawdź gdzie i kiedy!Autor komentarza: pan ROMANTreść komentarza: Ja swego czasu pełniłem funkcję bardzo ważną społecznie,ale zawsze jeździłem radzieckim rowerem,marki ,,ukraina".Był to pojazd solidny,ciężki, pokonywałem nim wszystkie bezdroża na swoim terenie.A roboty miałem dużo:planowe kontraktacje żywca, plonów,wydawanie świadectw dla każdego zwierzaka ktory jechał na sprzedaż,zbieranie podatków,-zawsze był strach że przyjdą w nocy,napadną,żonke skokodaczą a mnie zatluką,musiałem wiedzieć kto ma buhajka rozpłodowego oficjalnie a kto nie,kto ma dobrego knurka dla świnki,roboty było dużo.A teraz robią tylko drogi,innych problemów już nie ma,i dlatego powinny jeździć też rowerami,a nie wozić się autami. Zalecam obecnym rządzącym prowincjonalnymi mieścinkami.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 12:47Źródło komentarza: Nowy samochód dla starosty ma „godnie reprezentować powagę urzędu”
Reklama
Reklama