Po tym, jak po raz drugi miastu nie udało się pozyskać dotacji na renowację zabytkowej Oranżerii, władze Radzynia Podlaskiego nie składają broni. – Będziemy składać wniosek na Oranżerię wszędzie gdzie się da. Dodatkowo pracujemy nad innymi projektami, bo gotowy mamy na razie tylko ten na zabytek. Będziemy składać przeróżne wnioski. Z wieloma nam się uda, ale z wieloma nam się nie uda. Nie będę się tego wstydził, nie będę od tego uciekał. Żeby odnieść sukces, trzeba kilka razy upaść – przyznaje burmistrz Jakub Jakubowski.
Miasto chce sprawdzić swoje siły w ubieganiu się o fundusze szwajcarskie. Ma plan zadań, które mogłyby z tego źródła zostać dofinansowane.
– Zorganizowaliśmy konsultacje społeczne, w ramach których opowiedziałem radnym i mieszkańcom co chcemy zrobić w ramach funduszy szwajcarskich. Jednym z projektów, które chcielibyśmy wpiąć do tych funduszy szwajcarskich jest podniesienie bezpieczeństwa w mieście poprzez choćby budowę oświetlenia na Nowym Satuniu, bo mieszkańcy zgłaszają takie potrzeby a my je widzimy. Z funduszy szwajcarskich chcielibyśmy też pozyskać dotacje na stawy przy pałacu od strony południowej i zieleń w parku. Teraz priorytetem jest dla nas koncepcja zagospodarowania parku od strony północnej – wylicza burmistrz. – Do połowu stycznia szlifujemy pierwszy wniosek do funduszy szwajcarskich, za jakieś pół roku będzie rozstrzygnięcie tego etapu formalnego, jeśli przejdziemy, będziemy przygotowywać wszystkie dokumenty budowlane.
Miasto liczy, że z funduszy europejskich uda się pozyskać pieniądze na inwestycje mocno przez radzynian oczekiwane. – Szykujemy wnioski do funduszy europejskich, chcemy złożyć wniosek na autobusy elektryczne, na przedszkola, park. Jesteśmy na ostatnim etapie projektowania wgłębnika przy pałacu, przygotowujemy się do stworzenia koncepcji zagospodarowania całego terenu pałacowo-parkowego. Pracujemy nad dokumentacją trzech ulic – zapewnia burmistrz.
Na razie z początkiem roku miasto odebrało umowę na zadanie realizowane w ramach Międzygminnego Obszaru Funkcjonalnego z gminami Borki i Radzyń Podlaski.
– To umowa na bezpieczny e-portal. Podniesiemy usługi urzędu na wyższy poziom cyfryzacji. Mieszkańcy wiele rzeczy załatwią po prostu przez internet. Dostaliśmy na to wspólne zadanie 1 mln 980 tys. zł z UE a całość projektu to 2,3 mln zł. – Wręczone dziś umowy to dowód na skuteczność Funduszy Europejskich w budowaniu nowoczesnego województwa lubelskiego. Dzięki tym środkom będziemy mogli szybciej załatwiać sprawy urzędowe – bez długich kolejek i stosu dokumentów – zapewniał marszałek Jarosław Stawiarski podczas wręczania w ubiegłym tygodniu umów dotyczących Działania 2.2 Cyfrowe Lubelskie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze