Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 26 stycznia 2025 10:28
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Pamięć styczniowej nocy. 162 lata temu w Łosicach

Był to największy powstańczy zryw w historii Polski. Za broń chwytał każdy – szlachcic, chłop i mieszczanin. Bito się pod Sarnakami, Chotyczami, Mszanną, Korczewem, Raczynami. Na czele z lokalnym lekarzem oddział z Łosic stoczył najliczniejszą na terenach zabużańskich bitwę powstania styczniowego. 162 lata później dr Władysław Czarkowski wciąż żyje w świadomości społeczeństwa jako symbol walki z rosyjskim okupantem.
Pamięć styczniowej nocy. 162 lata temu w Łosicach
Przy pomniku upamiętniającym działalność dr. Władysława Czarkowskiego delegacja z urzędu miasta zlożyła kwiaty i zapaliła symboliczny znicz

Źródło: Miasto i Gmina Łosice

„Tak, Ty wolność Twoją, niepodległość Twoją zdobędziesz wielkością takiego męstwa, świętością takich ofiar, jakich Lud żaden nie zapisał jeszcze na dziejowych kartach swoich. Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu, słabości i wahania wszystką krew, życie i mienie, jakich od Ciebie potrzebuje” – głosił manifest nowo powstałego Rządu Narodowego pisany piórem redaktorki naczelnej tygodnika kobiecego „Bluszcz” Marii Ilnickiej. Już tej samej nocy po publikacji odezwy pokrzepiony lud stanął do boju. Z 22 na 23 stycznia 1863 roku stoczono pierwsze bitwy powstania, w tym także w Łosicach. Oddział prowadzony przez lekarza Władysława Czarkowskiego uderzył na załogę rosyjską, rozbroił miejscowych kwatermistrzów, zabrał im broń i uzbroiwszy się w nią, ruszył na kolejne pozycje wroga. Wojacy Czarkowskiego bił się ze zmiennym powodzeniem kolejno pod Siemiatyczami, Międzylesiem i Mingosami. Aż do ujęcia dowódcy przez carskie władze i skazaniu na śmierć.

W minioną środę, 22 stycznia przedstawiciele władz samorządowych Łosic pamiętali o bohaterach powstania. Przy pomniku upamiętniającym działalność dr. Władysława Czarkowskiego delegacja z urzędu miasta z burmistrzem Mariuszem Kucewiczem na czele złożyła kwiaty z biało-czerwoną wstęgą i zapalili symboliczny znicz. 

– To wydarzenie na zawsze zapisało się na kartach naszej historii jako symbol odwagi i walki o wolność – podsumowali swoją wizytę przy obelisku. 

Pamiątkowy kamień postawiony przez „wdzięcznych Łosiczan”, jak głosi napis, został odsłonięty w 2013 roku. Stoi obok miejsca, gdzie niegdyś znajdował się tzw. dworek modrzewiowy, później zwany starostwem. Tam mieszkał i obradował wraz ze swoim oddziałem doktor Czarkowski. „Tu odbyły się zjazdy organizacji Czerwonych w roku 1862 i 1863. Stąd wyszły rozkazy do realizacji planów nocy styczniowej” – doprecyzowuje przytwierdzona do głazu marmurowa płyta.

fot. Miasto i Gmina Łosice
Dr Władysław Czarkowski w swoim gabinecie lekarskim odbywał narady z zaufanymi spiskowcami oraz stworzył oddział powstańczy

 

Władysław Czarkowski przyszedł na świat w 1827 roku w Miodusach-Dworakach – wsi pomiędzy Siemiatyczami a Sokołowem Podlaskim. Ukończył studia medyczne w Moskwie na wydziale lekarskim. Tam też miał styczność z ruchem wolnościowym patriotów i stał się wielkim wrogiem caratu. Dostrzegał zacofanie i niedolę polskich chłopów, wiedział, że odpowiedzialność za to ponoszą władze carskie. Po powrocie w rodzinne strony prowadził prywatną praktykę w Łosicach. Tam też wstąpił do partii Czerwonych, których zjazdy wojewódzkie organizował. W swoim gabinecie lekarskim już pod pseudonimami „Pióro” i „Czajka” odbywał narady z zaufanymi spiskowcami oraz stworzył oddział powstańczy.

Piastując funkcję naczelnika okręgowego miasta Łosice, Czarkowski otrzymał zawiadomienie o wyznaczonym wybuchu powstania. Zaczął gromadzić broń, zapasy żywności, odzieży i prowadził szkolenia dla młodzieży. 22 stycznia 1863 roku oddział łosickiego lekarza rozbroił miejscowych Rosjan. Ze zdobytego magazynu broni załadowali kilka furmanek broni palnej i białej. Następnego dnia powstańcy „Czajki” rozbroili rosyjskich żołnierzy przybyłych z Międzyrzeca. Przez Mordy wyruszyli pod Stok Lacki. Tam stoczyli pierwszą bitwę. 29 stycznia wrócili do Łosic, gdzie koncentrowały się ośrodki dyspozycyjne walk na całym Podlasiu i odbywały się narady dowódców. W lutym oddział Czarkowskiego odbył największą bitwę powstania styczniowego. Pod Siemiatyczami walczyło około 4 tysiące powstańców, w tym blisko 400. dowodził podlaski lekarz. Za zasługi dla kraju Tymczasowy Rząd Narodowy mianował dr. Czarkowskiego naczelnikiem cywilnym powiatu bialskiego. Jego ludzie starli się także pod Międzylesiem i Mingosami. Po ostatniej z nich dowódca został ujęty podczas przewożenia ważnych dokumentów w przebraniu chłopskim. Władze carskie nie miały wątpliwości – polski bohater zasługuje na kare śmierci.

Egzekucję Władysława Czarkowskiego wykonano w Siedlcach nad ranem 29 lipca 1863 roku. Wyrok wykonano nie jak zwykle salwą, tylko pojedynczymi strzałami. Skazańca dobiła dopiero 36. kula. Osierocił niespełna rocznego syna. W 150. rocznicę śmierci lekarza dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosicekiej odsłonięto głaz upamiętniający bohaterstwo Czarkowskiego oraz innych powstańców styczniowych.

 

 

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SarenkaTreść komentarza: A może napiszcie o tym, że wnioski są złożone poprawnie ale ZUS żeby kupić sobie więcej czasu wysyła rodzicom wezwanie do uzupełnienia dokumentów, bo nie widzi ich aktywności zawodowej (pomimo tego że sami konsultanci infolinii zusu potwierdzają kompletność dokumentów). Ten program i ten rząd to jedna wielka pomyłka ;)Data dodania komentarza: 25.01.2025, 12:15Źródło komentarza: Aktywny Rodzic bez pieniędzy? Duży poślizg w wypłatach świadczeńAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Czyli księża, zakonnicy i numerariusze dorzucą się do skarbu państwa? Nierealne...Data dodania komentarza: 25.01.2025, 10:02Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemałyAutor komentarza: dziadekTreść komentarza: Ten pan Jakubiak latał w chmury, widać nadal buja w obłokach. Lepiej. Oparach ... absurduData dodania komentarza: 25.01.2025, 05:59Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemałyAutor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: "Proszę mi wytłumaczyć jak może być sprawny ponad 15 letni śrut BMW (...) z przebiegiem 300.000 km ?" Ano może być sprawny, jeśli jest na bieżąco serwisowany. Ty zapewne jeździsz i nic nie naprawiasz dopóki motor nie stanie albo koła nie odpadną, dlatego twój ograniczony umysł tego nie ogarnie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 02:39Źródło komentarza: Samochody w Polsce są wyjątkowo sprawne techniczne. To... niedobrzeAutor komentarza: chudy rójTreść komentarza: Każdy pijany dziadek powinien poznać smak gumy na milicji. Tylko dobra guma i porządne gumowanie na komisariacie czynią cuda. Lać gumą ile wlezie i zrobić lewatywę gumową gruszką. Przegumować całą Polskę od morza do Tatr. Lać zimnym końcem. Ścieżka zdrowia na milicji uczy rozumu.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 02:33Źródło komentarza: Pijany jechał ulicami Białej Podlaskiej
Reklama
Reklama