Została otwarta Pracowni Immunofenotypowania.- Z tego bardzo się cieszymy, bo pomoże ona nam szybciej i sprawniej diagnozować chorych. Skróci to też czas oczekiwania na wyniki. Do tej pory czekaliśmy ok. tygodnia na nie, teraz będziemy mogli poznać wyniki badań tego samego dnia, w którym zostaną zrobione. Leczymy m.in. białaczki i chłoniaki, więc te choroby będziemy diagnozować. Na podstawie badań będziemy robić rozpoznanie poprzez badania krwi i płynów z jam ciała, z węzłów chłonnych. Do tej pory wysłaliśmy próbki krwi i preparaty do Warszawy - mówi zastępca lekarza kierującego hematologią lek. med. Magdalena Meyer.
Fundusze, wysokości 300 tys. zł na utworzenie Pracowni Immunofenotypowania przekazała Fundacja DKMS. - Dzięki temu powstała nowa pracownia, która przyspieszy proces badania komórek nowotworowych. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał czekać tydzień lub dwa na diagnozę, tylko od razu dowie się, jakie jest rozpoznanie. Skróci to czas rehabilitacji i pobyt w szpitalu. W pracowni będą rozpoznawane białaczki, chłoniaki, tych chorób jest coraz więcej, ale są też lepiej rozpoznawane - przekazuje Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.
- Otwieramy kolejną komórkę służącą diagnostyce, a zatem i leczeniu chorób krwi. To kolejny etap usamodzielniania bialskiej hematologii. Pracownia będzie służyć pacjentom onkohematologicznym, a także pacjentom onkologicznym. Zakres badań jest dużo szerszy, wykracza poza hematologię, ma też znaczenie w ginekologii. Wcześniej badania wykonywaliśmy w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. To powodowało pewne opóźnienia w otrzymywaniu wyników badań. Obecnie wynik możemy mieć od razu. To możemy osiągnąć dzięki hojności Fundacji DKMS Polska - wskazał dr n. med. Paweł Chwaluk zastępca dyrektora ds. medycznych.
Fundacja DKMS prowadzi też programy wspierające osoby chorujące na nowotwory krwi, jak białaczka czy chłoniaki. Można uzyskać dofinansowanie na opłacenie pomocy psychologicznej, która może być skierowana do chorego lub członków jego rodziny. Pozyskać można jednorazowo 2500 zł, co może wystarczyć na roczną terapię, tradycyjną lub online. Prowadzone są też programy dotyczące wprowadzania zdrowych diet u osób cierpiących na nowotwór. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.dkms.pl.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze