Do obszarów zdegradowanych zaliczone zostały sołectwa: Brzozowica Duża, Grabowiec, Jurki, Kąkolewnica, Olszewnica, Polskowola, Turów, Wygnanka, Zosinowo, Żakowola Stara. Za obszar nadający się do rewitalizacji uznano natomiast Grabowiec.
Klasyfikacja powstała w oparciu sporządzoną diagnozę. Od listopada trwały natomiast konsultacje z mieszkańcami. „Konsultacje społeczne miały na celu zapewnienie udziału mieszkańców gminy oraz interesariuszy w przygotowaniu dokumentów dotyczących procesu rewitalizacji, wymianę wiedzy i informacji oraz poznanie opinii w sprawie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Kąkolewnica.” - czytamy w uzasadnieniu uchwały wyznaczającej tereny zdegradowane i obszar rewitalizacji.
Radni zagłosowali za wprowadzeniem wnioskowanych przez gminę obszarów, nie obyło się jednak bez wątpliwości. - Jakie są przesłanki do uznania i zaliczenia tych miejscowości z uchwały do obszaru zdegradowanego, a przy tym inne nie zostały zakwalifikowane. Mamy w uchwale 10 miejscowości, które ten obszar tworzą. Dlaczego te? - dociekał radny Piotr Jezierski. - Takie miejscowości jak Brzozowica Duża, Olszewnica to miejscowości gdzie jest duże bezrobocie, ubóstwo czy jakieś pijaństwo? Z jakiego konkretnie powodu te akurat miejscowości tam trafiły? Jaki procent jest wymagany powiedzmy tego ubóstwa czy bezrobocia, żeby miejscowość była zakwalifikowana?
Na pytania radnego próbował odpowiedzieć Dariusz Korulczyk, inspektor w referacie gospodarki komunalnej, inwestycji i rozwoju. - To wynika właśnie z diagnozy, tam jest to bardzo szczegółowo opisane. Diagnoza była poddana konsultacjom, które zakończył się z początkiem stycznia. Uwagi były zbierane drogą elektroniczną, były zbierane ankiety a w grudniu zorganizowane spotkanie dla mieszkańców – wyjaśniał. - Kolejnym krokiem będzie przyjęcie Gminnego Programy Rewitalizacji, który pozwoli gminie składać wnioski wynikające tylko z GPR. Będziemy mogli z tych funduszy realizować działania wpisane do tego programu.
Wójt Anna Mróz zapewniła radnych, że uchwalenie GPR pomoże gminie w rozwoju. - To dalej idzie do urzędu marszałkowskiego, jak będą zatwierdzone. Posiadanie takiego programu daje nam dodatkowe punkty przy wnioskach składanych o dofinansowania. My się przygotowujemy na to, co może być w przyszłości – wyjaśniała radnym wójt.
Ostatecznie rada zatwierdziła nie tylko wnioskowane przez wójta obszary, ale przyjęła też uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia GPR na lata 2024-2030.
W ubiegłym tygodniu ruszył nabór propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych do GPR. Było to możliwe właśnie dzięki podjęciu przez radnych uchwał z 14 stycznia, szczególnie tej o przystąpieniu do sporządzenia GPR. - Dokument ten stanowi ważny element w działaniach zmierzających do pozyskania funduszy na działania związane z rewitalizacją. Ważne jest zatem określenie zbioru konkretnych działań i zadań, które powinny zostać zrealizowane na obszarze rewitalizacji - informuje wójt Anna Mróz, ogłaszając nabór propozycji do realizacji.
Stosowne formularze znajdują się na stornie internetowej UG Kąkolewnica i dostępne są w wersji papierowej w siedzibie gminy. Jak wskazuje wójt, mieszkańcy powinni być zainteresowani rewitalizacją wyznaczonych obszarów, gdyż dzięki stworzeniu GPR, o fundusze na działania w strefie rewitalizacji będzie się mógł w przyszłości ubiegać nie tylko urząd czy jednostki mu podległe, ale również podmioty zewnętrzne.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze