Karnawał zaczął się 6 stycznia. Ostatki wypadają we wtorek 4 marca. Dzień później – 5 marca – obchodzimy Środę Popielcową, która jest początkiem Wielkiego Postu.
Wielkanoc wypada w tym roku w niedzielę 20 kwietnia i w poniedziałek 21 kwietnia.
Tłusty czwartek
A zatem fani pączków, faworków i innych tego typu przysmaków, które serwuje się w tłusty czwartek, w tym roku muszą jeszcze poczekać na tę przyjemność. Bo wypada on 27 lutego.
Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. Znany jest także – przypomina Wikipedia – jako zapusty, mięsopust, karnawał.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją w Polsce i w katolickiej części Niemiec w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Skoro to ostatni tydzień karnawału, to zapewne najhuczniejsze zabawy odbędą się w sobotę – już w pierwszy weekend marca. Bo ostatki wypadają we wtorek, a więc w środku tygodnia
Ostatki
Kończą karnawał. W tym roku wpadają 4 marca. To czas, kiedy kończą się huczne zabawy, a rozpoczyna post, który potrwa 40 dni. Aż do Wielkanocy.
Wielkanoc 2025
Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie, jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku obchodzimy je 20 kwietnia (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek), prawie trzy tygodnie później niż przed rokiem.
Do świąt pozostały więc jeszcze grubo ponad 2 miesiące.
Dlaczego tak późno?
Dlatego, że Wielkanoc – jak wyjaśnia cleveland.com – jest świętem ruchomym, związanym z równonocą wiosenną i cyklem księżycowym. Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po Księżycu Paschalnym – pierwszą pełnię księżyca po równonocy.
Według kalendarza gregoriańskiego, którego używa większość zachodnich chrześcijan, w tym roku pełnia księżyca nastąpi 12 kwietnia o godz. 20.22 czasu wschodniego.
Niedziela Palmowa wypadnie 13 kwietnia, a Wielkanoc tydzień później.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze