Rzadkie i sporadyczne spory deklaruje 43 proc. badanych, natomiast co trzeci respondent przyznaje, że nie ma żadnych konfliktów finansowych w relacjach.
Wyniki tego badania są bardziej optymistyczne niż badania z poprzednich lat – liczba osób unikających kłótni wzrosła o 5 punktów procentowych w porównaniu z 2022 rokiem i o 8 punktów z 2021.
Kto ma największe problemy?
Chociaż coraz więcej Polaków radzi sobie z tematami finansowymi bez konfliktów, pieniądze nadal pozostają źródłem stresu w wielu domach. Najczęściej problemy dotykają osób w wieku 25-34 lat. W tej grupie niemal 29 proc. badanych odczuwa dyskomfort, gdy partner zarabia więcej.
Aż połowa respondentów z tej grupy deklaruje, że nierówności finansowe nie mają dla nich znaczenia, a im dłużej trwa związek, tym większa tolerancja wobec różnic dochodowych.
Sytuacja materialna również ma ogromny wpływ na częstotliwość kłótni o pieniądze. W grupie osób ledwo wiążących koniec z końcem 60 proc. deklaruje częste konflikty na tle finansowym. Wśród osób zamożnych ten temat pojawia się znacznie rzadziej.
Co jest główną przyczyną kłótni o pieniądze?
Najczęstszym powodem konfliktów finansowych w polskich domach jest inflacja i co za tym idzie – rosnące koszty życia. Na ten problem wskazało 45 proc. badanych.
Kolejnym czynnikiem jest brak oszczędności. On prowadzi do napięć w 20 proc. gospodarstw domowych.
Na trzecim miejscu znalazły się zbyt niskie łączne zarobki – to problem według 17 proc. respondentów.
Natomiast 16 proc. badanych jako główną przyczynę konfliktów wskazuje rozrzutność partnera lub partnerki.
O pieniądzach trzeba umieć rozmawiać
Eksperci podkreślają, że jednym z kluczowych sposobów na uniknięcie kłótni o pieniądze jest wspólne planowanie budżetu i otwarta rozmowa o finansach. Problem może pojawić się szczególnie wtedy, gdy jedna osoba preferuje oszczędzanie, a druga skłonna jest do impulsywnych wydatków.
Jak zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIG InfoMonitor, największym zagrożeniem dla stabilności finansowej jest wpadnięcie w spiralę długów. Dlatego tak ważne jest nie tylko dbanie o budżet domowy, ale także racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze