Unijne dotacje nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Dają bowiem szansę nie tylko na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale również prężny rozwój firmy. Pozyskane środki można bowiem przeznaczyć na wiele celów - zgodnie z aktualnie trwającymi programami.
Wybierz dotację zgodnie z założeniami programu
Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie unijnego dofinansowania, nie możesz złożyć wniosku w dowolnym programie. Twoja działalność musi wpisać się w założenia konkretnego projektu - w przeciwnym razie wniosek zostanie od razu odrzucony.
Pamiętaj, że każdy program ma swoje wymagania i jest dedykowany ściśle określonym przedsiębiorstwom. Co więcej, po uzyskaniu środków przeprowadzane są audyty, na podstawie których stwierdza się zgodność z założeniami. Jeżeli weryfikacja nie przebiegnie pomyślnie, wówczas przedsiębiorca będzie zmuszony dokonać zwrotu uzyskanych środków finansowych.
Przykładowo:
- RPO ŚLĄSKIE 8.1.3 Zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat - OSI - środki można przeznaczyć na rozpoczęcie lub poszerzenie działalności związanej z prowadzeniem żłobka / klubu malucha. Z dotacji mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy, jak i firmy planujące otworzyć przyzakładową placówkę.
- POIR 3.2.1 na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych - środki można przeznaczyć na komercjalizację prac badawczych oraz zakup i wdrożenie wyników przeprowadzanych prac.
- RPO ŚLĄSKIE 10.3.1 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - ZIT - środki można przeznaczyć na przeprowadzenie robót budowlanych w obiektach poprzemysłowych, powojskowych i popegeerowskich.
Pamiętaj, że o dotację możesz ubiegać się zarówno, gdy nie masz jeszcze firmy, jak też w sytuacji, gdy zależy ci na pozyskanie środków na rozwój biznesu.
Ile można otrzymać?
Obecnie rzadko kiedy można dotrzeć do dotacji oferującej 100% wartości inwestycji. Najczęściej fundusze unijne pozwalają sfinansować znaczącą część inwestycji, nawet do 80-90%. Warto przy tym mieć świadomość, że na dotacje nałożone są pewne limity. Przykładowo, w ramach programu POIR 3.2.1 na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych można otrzymać dotację do 70%. Jednak maksymalna kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 50 mln euro.
Przeprowadź bankowy audyt unijny
Jeżeli chcesz mieć pewność, że wniosek nie zostanie odrzucony, zdecyduj się na przeprowadzenie audytu unijnego. Wykonywany przez pracownika banku, zostanie zweryfikowany pod kątem poprawności. Jeśli będzie wpisywał się w założenia programu unijnego i będzie zawierał wszystkie poprawne informacje, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wsparcia unijnego. Jeżeli we wniosku będą widniały błędy, zyskasz czas na ich skorygowanie. Dzięki temu unikniesz odrzucenia dokumentacji już na wstępie.
Artykuł sponsorowany