W raporcie „Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej” przygotowanym przez firmę PEX PharmaSequence, można też przeczytać, że liczba chorych w najbliższym czasie wzrośnie. Wiele osób dowiadując się o chorobie zaczyna traktować ją jak wyrok – rezygnują z planów i marzeń, przestaje podróżować. Ludzie bawiają się, że w czasie zagranicznej wycieczki objawy choroby ulegną nasileniu, a oni będą pozostawieni sami sobie. Jeśli jednak lekarz prowadzący nie znajdzie przeciwwskazań do wyjazdu, można realizować podróżnicze plany. Trzeba pamiętać jednak o wykupieniu polisy turystycznej, które ureguluje kwestie związane z ewentualną opieką lekarską.
Co wchodzi w zakres pakietu ubezpieczeniowego?
Podstawowy pakiet ubezpieczeniowy nie obejmuje chorób przewlekłych, można jednak go o nie rozszerzyć. Przykładowy Travel insurance for medical conditions , czyli ubezpieczenie dedykowane m.in. osobom chorującym na nowotwory zobaczyć można np. na stronie ubezpieczyciela z zachodniej części Europy – Insurance choice. Ale Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w jakim można wykupić tego typu ubezpieczenie, w Polsce również można takie otrzymać. Rozszerzony pakiet ubezpieczeniowy zapewni zwrot kosztów ewentualnego leczenia poza granicami kraju, transportu czy hospitalizacji.
Zdrowie jest najważniejsze
Ze względu na stan zdrowia osób chorych na nowotwór, nie mogą one samodzielnie podejmować decyzji o podróży. Zagraniczny wyjazd trzeba skonsultować z lekarzem onkologiem lub lekarzem medycyny podróży, który oceni aktualny stan zdrowia oraz udzieli niezbędnych informacji, jak należy postępować w sytuacji kryzysowej. Ważne jest, by przekazać mu wszystkie informacje dotyczące środka transportu, długości podróży, miejsca i warunków pobytu. Wtedy lekarz będzie mógł m.in. dobrać odpowiednie leki, które trzeba będzie zabrać ze sobą na wyjazd. Jeśli jednak osoba badająca pacjenta dojdzie do wniosku, że w jego obecnym stanie zdrowia wyjazd nie jest możliwy, nie będzie można podróży zrealizować. Gdy chory przeciwstawi się opinii lekarza, musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów ewentualnego leczenia poza granicami kraju.
Nowotwór a podróże
Liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. po raz pierwszy w historii przekroczyła 180 tys., jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji pacjentów onkologicznych w naszym kraju.
- 20.07.2018 14:12 (aktualizacja 22.08.2023 11:31)
Napisz komentarz
Komentarze