Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:01
Reklama
Reklama

Raport: Napędzają gospodarkę i są szansą dla polskiego sadownictwa

W 2007 r. Urząd Marszałkowski w Lublinie przejął od wojewody 20 funkcjonujących już grup producenckich rolnych i owocowo-warzywnych. W roku 2015 r. w rejestrze były wpisane już 64 grupy, w tym 32 producentów owocowo-warzywnych. A zatem w ciągu tych lat potrojono liczbę działających w regionie grup (z 20 do 64). Dlaczego więc obecnie ich liczba radykalnie spada?
Raport: Napędzają gospodarkę i są szansą dla polskiego sadownictwa

Możliwości tworzenia grup producentów dała rolnikom ustawa z 15 września 2000 roku. Kompetencje ich rejestracji otrzymał wówczas wojewoda. Pierwsze do lubelskiego rejestru trafiły w roku 2004. W sumie do roku 2007, czyli do czasu, kiedy zadania rejestracji grup przeszły do samorządów wojewódzkich, powstało ich 20 (zarówno rolnych, jak i owocowo-warzywnych). Obowiązywał wtedy jeden rejestr dla wszystkich grup. Po ponownej zmianie prawa w lipcu 2015 roku marszałkowie województw utracili kompetencje administracyjne dotyczące grup producentów. – Od 2007 do 2015 roku potroiliśmy liczbę naszych grup. Do Agencji Rynku Rolnego przekazaliśmy w 2015 roku razem z dokumentacją sprawy 64 grupy producentów, w tym: 32 grup producentów rolnych i 32 grup producentów owoców i warzyw. W gronie tych drugich było już 18 uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz 14 grup wstępnie uznanych – informuje Beata Górka z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

W lutym 2017 r. Agencja Rynku Rolnego przestała formalnie istnieć, a jej obowiązki z zakresie uznawania grup przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 Obecnie w województwie lubelskim funkcjonuje 29 grup producentów owoców i warzyw. Wszystkie uzyskały już status uznanej organizacji, jednak w przypadku trzech z nich ARiMR wydała w ciągu ostatnich dwóch lat decyzje o zawieszeniu uznania. Najmniejsze grupy liczą sobie po pięciu członków, a największa – aż 203. 6 grup otrzymało decyzje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stwierdzeniu nieważności decyzji o wpisie do rejestru grup producentów rolnych wydanych przez Marszałka Województwa Lubelskiego lub otrzymały decyzje o cofnięciu uznania i wykreśleniu z rejestru. – Podmioty te nie istnieją i borykają się z ogromnymi długami albo walczą w sądach o sprawiedliwość i przetrwanie. Nie może również umknąć uwadze istotny fakt, iż po objęciu rządów przez PiS z Rejestru Grup Producentów Rolnych Województwa Lubelskiego wykreśliło się kolejnych 9 grup, które były wpisane do rejestru na podstawie decyzji marszałka – informuje Beata Górka z urzędu marszałkowskiego. – Tylko 18 z 32 grup producentów rolnych pozostało w rejestrze, z czego 2 grupy są w likwidacji, wobec 2 kolejnych toczy się w MRiRW postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji marszałka. Kolejna po otrzymaniu decyzji MRiRW o stwierdzeniu nieważności decyzji marszałka podjęła walkę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. 7 czerwca 2018 r. sąd wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonalności decyzji MRiRW i dzięki temu dalej istnieje i znajduje się w rejestrze – dodaje.

 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 42

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama