Czujniki zawisły na ulicach: Francuskiej, Targowej, Leszczynowej, Bieńkowskiego, Witoroskiej, Jastrzębiej, Al. Tysiąclecia, Brzeskiej oraz na rondach: I Brygady i Bohaterów Powstania Styczniowego. Stworzenie systemu pomiaru jakości powietrza było ostatnim elementem projektu pt. "Budowa energooszczędnego oświetlenia na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska – etap I", zrealizowanego z udziałem funduszy Unii Europejskiej. – Przedsięwzięcie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych – informuje Radosław Plandowski, rzecznik prasowy magistratu.
Stały monitoring pyłów jest bardzo istotny ze względu na istnienie powiązań między podwyższonym poziomem zanieczyszczeń, a negatywnymi skutkami zdrowotnymi. System pomoże również określić, w których rejonach miasta problem ze smogiem jest największy. W Białej Podlaskiej realizowany jest też największy w województwie projekt dotyczący instalacji OZE na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych. Jego koszt to ponad 12 mln zł, z czego prawie 9 mln zł to unijne dofinansowanie. Łącznie powstanie 829 instalacji, w tym: 304 zestawy kolektorów słonecznych, 201 instalacji fotowoltaicznych, 228 powietrznych pomp ciepła oraz 96 pieców na biomasę.
Aktualną jakość powietrza będzie można już niedługo sprawdzić za pomocą mobilnej miejskiej aplikacji oraz na stronie internetowej www.bialapodlaska.pl
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 48
Napisz komentarz
Komentarze