Biała Podlaska
Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie o godz. 10 Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Raduje się serce", którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Konopnickiej. W tym czasie w kościele Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej 33 sprawowana będzie msza.
Na godz. 11 zaplanowano przemarsz uczestników uroczystości ul. Brzeską na Plac Wolności. Tam pod pomnikiem Orła Niepodległości złożone zostaną kwiaty. Po głównej części obchodów w centrum miasta odbędzie się Bialska Biesiada Patriotyczna, a o godz. 13 w Bialskim Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11. rozpocznie się otwarty turniej szachowy o puchar prezydenta miasta. Miejskie uroczystości zwieńczy koncert "Ziemio Moja" w parafii pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Długiej.
Międzyrzec Podlaski
Tegoroczne obchody zainauguruje o godz. 11.30 msza w intencji Ojczyzny w kościele św. Józefa. O godz. 12.45 pod pomnikiem Bohaterów Miasta samorządowe władze i mieszkańcy oddadzą hołd poległym w walce o niepodległość. Burmistrz Zbigniew Kot wręczy nagrody "Orlik 2016". Zebrani będą mieli też okazję obejrzeć defiladę w strojach historycznych, przygotowaną przez Konną Straż Ochrony Przyrody i Tradycji. Później nastąpi przemarsz na cmentarz przy ul. Brzeskiej, gdzie odbędzie się apel poległych przy zbiorowej mogile żołnierzy POW, jacy zginęli w 1918 roku.
O godz. 15 na ul. Łukowskiej (przy plebanii parafii św. Mikołaja) wystartuje II Rodzinny Bieg Niepodległości. W rywalizacji będą brały udział zespoły rodzinne, minimum 3-osobowe. Dystans do pokonania to 1750 metrów. Rejestracja zawodników od godz. 14. Świąteczne uroczystości zakończy Wieczór Pieśni Patriotycznej w Szkole Muzycznej przy ul. Lubelskiej 67. Początek o godz. 17.
Z kolei wójt gminy Międzyrzec Podlaski zaprasza mieszkańców na "Wieczór z Patriotyzmem", który odbędzie się 11 listopada w Gimnazjum w Krzewicy. Początek o godz. 16. W programie występ artystyczny uczniów miejscowej szkoły, koncert zespołu Kartel oraz wręczenia tytułów "Zasłużony dla Gminy" oraz "Honorowy Obywatel Gminy". Uroczystości zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy blasku świec.
Terespol
Oprócz oficjalnych uroczystości, jakie zaplanowano na dzień 11 listopada, w program obchodów wpisały się również zaplanowane na cztery dni wydarzenia o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Współorganizują je: burmistrz, Miejski Ośrodek Kultury, Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji w Terespolu oraz Klub Seniora "Srebrny Włos".
Początek obchodów zaplanowano na 10 listopada. Tego dnia wieczorem we wnętrzu restauracji Galeria Smaków rozbrzmiewać będzie koncert "W listopadowej Zadumie – Seniorzy Wolnej i Niepodległej" w wykonaniu członków Klubu Seniora.
Tradycyjnie najważniejsza uroczystość odbędzie się 11 listopada w godzinach przedpołudniowych. Po mszy zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Niepodległości i Obrońców Ojczyzny.
Atrakcją programu jest również otwarcie wystawy okolicznościowej w Prochowni oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z ZSP nr 1 w Terespolu. Na kolejne dni przewidziano międzynarodowy turniej piłki nożnej oraz wernisaż wystawy fotograficznej "Brześć wielu kultur" w obiektywie Olega Malejki.
Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.slowopodlasia.pl, w zakładce Imprezy.
Janów Podlaski
Wójt gminy zaprasza 11 listopada o godz. 9 na mszę w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. O godz. 10 zostaną złożone kwiaty pod pomnikami bohaterów walk o niepodległość Polski, a kwadrans później odbędzie się apel poległych oraz pokaz musztry w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim. Na godz. 15 zaplanowano uroczystą akademię, podczas której wystąpią laureaci III Gminnego Festiwalu Poezji i Piosenki Patriotycznej.
Drelów
W Drelowie uroczystości 11 listopada rozpocznie o godz. 11 msza w kościele NMP. Po niej na parafialnej dzwonnicy odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona konspiracyjnej organizacji "Nasze Orły", którą już w pierwszych miesiącach hitlerowskiej okupacji utworzyli mieszkańcy Drelowa, Łózek i Żerocina. Członkowie grupy zostali aresztowani przez gestapo wiosną 1940 i w większości zginęli w obozach zagłady. Ich los podzielił patronujący im ówczesny proboszcz drelowskiej parafii ks. Karol Wajszczuk. Dalsza część uroczystości odbywać się będzie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.
Sławatycze
Uroczysty apel, msza, koncert patriotyczny i złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym poległych w walce, to główne punkty programu obchodów w Sławatyczach. Rozpoczną się 10 listopada o godz. 10 montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów w hali ZS. Natomiast 11 listopada uroczystości o godz. 10 zainauguruje msza w kościele pw. MBR.
W sali GOK otwarta zostanie też wystawa planszowa pt. Wierni w wierze. 420 lat Unii Brzeskiej. 20. rocznica beatyfikacji Męczenników z Pratulina. Tradycją gminnych obchodów święta niepodległości jest marsz niepodległościowy do Janówki pod pomnik powstańców styczniowych.Wymarsz sprzed GOK-u zaplanowano na godz.17.
Sarnaki
Z inicjatywy Nadbużańskiego Stowarzyszenia Przyjazne Mierzwice 11 listopada w Dniu Niepodległości o godz. 19 rozbłyśnie światło i rozlegnie się syrena strażacka. W ten sposób mieszkańcy zamierzają uczcić 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborczej niewoli. Na głównym placu, wokół pomnika Bohaterów Akcji V2, stanie 60 osób i każda wystrzeli morską racę. Każdy może to zobaczyć na własne oczy!
Napisz komentarz
Komentarze