Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:31
Reklama
Reklama

Bialski PEC musi dostosować infrastrukturę do nowych wymogów

Wielomilionowe wsparcie na rozwój technologii może uzyskać Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Białej Podlaskiej. Pozyskane fundusze mogłyby pomóc w dostosowaniu przedsiębiorstwa do coraz bardziej restrykcyjnych norm produkcji ciepła, w których PEC już teraz ledwie się mieści. Władze miasta właśnie podpisały dokument, który otwiera przed bialskim przedsiębiorstwem drogę po to dofinansowanie.
Bialski PEC musi dostosować infrastrukturę do nowych wymogów

W nadchodzących latach PEC czeka szereg zmian związanych m.in. z koniecznością stopniowego odchodzenia od energetyki opartej na węglu, modernizacji sieci ciepłowniczej, dostosowania do wymogów emisyjnych oraz do stale rosnących wymagań ekologicznych. Przed kilkoma dniami prezydent Dariusz Stefaniuk podpisał uchwałę zatwierdzającą harmonogram inwestycji w PEC na lata 2017-2019.

Planowane nakłady to blisko 34 mln zł. Głównym celem będzie dostosowanie zakładu do nowych, zaostrzonych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Bo istnieje obawa, że w obecnym stanie i na obecnych zasadach spółka może funkcjonować najdłużej do końca 2022 roku. Nowe wymagania dotyczące emisji gazów i pyłów do powietrza obowiązują już od 1 stycznia 2016 roku, jednak należąca do przedsiębiorstwa ciepłownia korzysta z częściowego zwolnienia z obowiązujących norm.

– Nowe standardy będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Nie jest także wykluczone, że okres ten zostanie skrócony w związku z wejściem w życie tzw. Konkluzji BAT (z ang. Najlepsze Dostępne Techniki). Po jej publikacji dla dużych obiektów energetycznych, będziemy musieli rozpocząć proces dostosowania do nowych, bardziej zaostrzonych wymagań. Proces ten powinien zakończyć się w ciągu czterech lat od opublikowania Konkluzji BAT w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wyjaśnia Michał Trantau, rzecznik prasowy prezydenta.

Spółka już teraz podejmuje działania związane ze zmianą technologii wytwarzania ciepła. Na 2017 rok zaplanowano rozpoczęcie prac projektowych budowy kotłowni biomasowej o mocy około 5 MW. Według założenia, inwestycja ma istotnie wpłynąć na zmniejszenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla).

Następnym etapem będzie budowa źródła kogeneracji. Jest to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, bardziej przyjazny środowisku i bardziej ekonomiczny.

W planach inwestycyjnych spółki jest także rozwój i modernizacja sieci ciepłowniczych oraz węzłów cieplnych. To wyeliminuje awarie sieci oraz w znaczny sposób ograniczy straty ciepła. – Na przyszły rok przewidziano kompleksową modernizację napowietrznej magistrali ciepłowniczej o długości około 1,8 km, polegającą na wymianie izolacji cieplnej i armatury. Inwestycja, choć bardzo kosztowna, przyniesie znaczne zmniejszenie tzw. strat przesyłowych w naszym systemie ciepłowniczym – wyjaśnia rzecznik.

Do zrealizowania w najbliższych latach są również przyłączenia związane z rozwojem budownictwa wielorodzinnego w rejonie ul. Armii Krajowej, ul. Żeromskiego i Jana III Sobieskiego oraz planowaną strefą ekonomiczną na terenie byłego lotniska. Decyzje deweloperów budownictwa mieszkaniowego, a także inwestorów zainteresowanych strefą ekonomiczną, uzależnione są od sytuacji gospodarczej i relacji cen pomiędzy różnymi źródłami energii cieplnej, a także od tempa pozyskiwania terenów inwestycyjnych i źródeł finansowania. W związku z tym nasze zamierzenia inwestycyjne w tym zakresie będą na bieżąco aktualizowane i korygowane – informuje Trantau.

Monika Pawluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama