Dzięki zmianom pomoc świadczona będzie osobom, które przed nowelizacją nie zaliczały się do żadnej z uprawnionych grup, czyli m.in. kobiet w ciąży, osób, które nie ukończyły 26 lub ukończyły 65 lat, posiadaczy Karty Dużej Rodziny czy kombatantów. Obecnie z pomocy skorzystają wszyscy, którzy złożą oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Będą oni również uprawnieni do skorzystania z bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Kolejną zmianą jest rozszerzenie zakresu pomocy przy sporządzaniu pism do ich faktycznego przygotowania. Wprowadzone poradnictwo obywatelskie ma na celu ułatwienie zrozumienia specyficznego języka prawniczego. Preferowanymi dziedzinami według ustawy mają być: porady z zakresu zadłużeń, spraw mieszkaniowych czy zabezpieczenia społecznego. Bezpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje też mediację.
Od 2 stycznia 2019 r. w Białej Podlaskiej funkcjonuje kilka punktów bezpłatnej porady prawnej. Pierwszy mieści się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3 w budynku magistratu, w pok. nr 306. Porad udziela tam Stowarzyszenie Wspierania Obywatelskiego z Krakowa. Tam też można uzyskać pomoc w zakresie bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Radca prawny świadczy usługi w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 13-17 oraz wtorki w godz. 8-12. Drugi punkt mieści się przy Alei Tysiąclecia 22. Porad udziela tam adwokat lub radca prawny w poniedziałki i środy w godz. 10-14, wtorki w godz. 9-13, czwartki w godz. 8-12 oraz piątki w godz. 12-16.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8
Napisz komentarz
Komentarze