Akcja zrodziła się 24 lata temu w Lublinie, a jej pomysłodawczynią była Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin, Kawaler Orderu Uśmiechu. Regionalna inicjatywa przerodziła się w akcję ogólnopolską. Za ich koordynację odpowiada Główny Społeczny Komitet Organizacyjny Akcji przy Polskim Radiu Lublin SA.
Celem inicjatywy jest niesienie pomocy i nadziei potrzebującym dzieciom oraz spełnianie ich marzeń. Akcja skupia ludzi dobrej woli. Wziąć w niej udział może każdy, kto jest wrażliwy na niedolę bezbronnych i niewinnych osób. Jej istota polega na tym, że nie przekazujemy żadnych środków finansowych, ale dzielimy się tym, co mamy – zabawkami, książkami, słodyczami, odzieżą, żywnością długoterminową i ziemiopłodami, artykułami szkolnymi i papierniczymi, środkami czystości – wszystkim, co można i trzeba ofiarować dzieciom.
– W ubiegłym roku w ramach 23. Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę", wspólnym staraniem, zebranymi darami (niemal 250 ton) obdarowaliśmy 15 tysięcy rodzin i podopiecznych 101 placówek szkolno-wychowawczych na terenie całego kraju – informuje Ewa Dados.
W tym roku zbiórki rozpoczęły się 20 listopada Wielką Uliczną Zbiórką Darów. W naszym regionie jedynie Parczew zdecydował się wziąć w niej udział. Dary można było zostawiać w kilku miejscach oznakowanych logo akcji, czyli żółtym uśmiechniętym słoneczkiem z napisem "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
Uliczna zbiórka darów to dopiero początek przedsięwzięcia. Podarunki dla dzieci i ich rodzin nadal można przynosić do punktów stacjonarnych, tzw. siedzib sztabów akcji. Na terenie południowego Podlasia dotychczas powołano ich 14. – Dopiero zaczynają się organizować. Sztabów czekających na rejestrację może być znacznie więcej – mówi Urszula Szafrańska-Daniluk, pełnomocnik oddziału biura akcji w Białej Podlaskiej.
Akcje sztabów przeważnie są prowadzone na terenie placówek szkolnych. – Dzieci przynoszą dary do szkoły i później są one przekazywane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie powstają paczki dla potrzebujących rodzin z naszej okolicy. Pochodzące z nich dzieci są następnie zapraszane na choinkową imprezę, podczas której otrzymują przygotowane prezenty – opowiada Dorota Kuszneruk, szef sztabu w Szkole Podstawowej w Janowie Podlaskim.
Darczyńcy będą mogli również okazać hojność serca, wrzucając artykuły do specjalnych wózków w niektórych sklepach. – Jak co roku, nasi wolontariusze pojawią się także w nich i w przedsięwzięcie zaangażowany jest cały samorząd uczniowski – podkreśla Kamila Daniluk, szef sztabu w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
Chociaż powstało już wiele sztabów, to jeszcze nie wszystkie otrzymały decyzję o terminie rozpoczęcia zbiórki. W najbliższym tygodniu dary rzeczowe będzie można przekazać na terenie: Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie (od 21 listopada do 2 grudnia), Przedszkola Samorządowego nr 3 w Białej Podlaskiej (od 23 listopada do 30 grudnia), Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej (od 5 grudnia do 9 grudnia), w Oddziałach Przedszkolnych przy Zespole Szkół Samorządowych w Dębowej Kłodzie (od 22 listopada do 16 grudnia) oraz w wybranych sklepach: dom handlowy "Ela" przy ulicy Okopowej w Białej Podlaskiej (od 3 grudnia do 4 grudnia), sklep Victoria przy ulicy Orzechowej w Białej Podlaskiej (od 3 grudnia do 4 grudnia), Delikatesy Centrum przy ulicy Francuskiej, Królowej Jadwigi, Orzechowej, Stefana Batorego w Białej Podlaskiej (od 3 grudnia do 4 grudnia).
Inicjatywa Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę cieszy się wielką społeczną akceptacją oraz łączy ludzi niezależnie od poglądów politycznych, wyznawanej wiary czy statusu społecznego. Tegoroczną, już 24. akcję, patronatem honorowym objęła żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Wszelkie informacje o kolejnych terminach i miejscach zbiórek można znaleźć na stronie internetowej www.pdpz.pl. Nadal można także zakładać lokalne sztaby akcji i zbierać dary na paczki dla dzieci w swojej okolicy.
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze