Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:59
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Każdego dnia ratują maleńkie życia

Gmach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej na jedno popołudnie zmienił kolor na fioletowy. Wszystko w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, w które po raz drugi włączył się bialski oddział neonatologii. Oddział, który ma liczne sukcesy w ratowaniu życia tych najmniejszych pacjentów.
Każdego dnia ratują maleńkie życia

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Wtedy to w geście solidarności i po to, by na problem wczesnych narodzin zwrócić większą uwagę, placówki medyczne na całym globie podświetlane są na kolor fioletowy, który stał się symbolem wcześniactwa. Bialski szpital po raz pierwszy włączył się do tej akcji w ubiegłym roku.

Tym razem personel oddziału neonatologii świętował wspólnie z wcześniakami urodzonymi w bialskim szpitalu i ich rodzicami. Spotkanie zorganizowano w kawiarni Diana Cafe. – To jest dzień, w którym solidaryzujemy się ze wcześniakami. Wiadomo, że wcześniactwo nie kończy się na wyjściu ze szpitala. Takie dziecko wymaga dalszej opieki. Ale dzisiaj jest taka radosna uroczystość, podsumowanie tej pracy i zaangażowania personelu w ratowanie tych dzieci – mówi Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologii bialskiego WSzS.

Doktor Haidar każdego swojego pacjenta zna. Doskonale pamięta historię walki o życie dzieci, które przyszły na świat w zaledwie 25. tygodniu ciąży, przy np. 700 gramach masy ciała. Dlatego żartuje, że każde z nich traktuje niemalże jak własne dziecko. – To jest Daria. Gdy przed jedenastu laty przyszła na świat, była bardzo malutka. Dzisiaj chodzimy do tego samego kościoła. I czasami słyszę, że dzieckiem, które najgłośniej i najpiękniej śpiewa w całym kościele, jest właśnie ona – uśmiecha się Haidar.

Sukcesy w ratowaniu dzieci to przede wszystkim doskonały personel. Duża zasługa w tym również specjalistycznego sprzętu. Dzięki świetnie wyposażonemu oddziałowi, gdzie 90 proc. sprzętu pochodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, lekarze są przygotowani na ratowanie każdego pacjenta.

Syn Anny Kalinowskiej z Kodnia, Bartek, dzisiaj ma już osiem lat. Opieka, jaką otoczono chłopca i jego mamę po porodzie, pozwoliła kobiecie przetrwać ten trudny moment. – Mój syn urodził się w 26. tygodniu ciąży i ważył zaledwie 900 gramów. To był ogromny strach i przerażenie. To było moje pierwsze dziecko. Gdy zobaczyłam takie maleńkie dzieciątko, oczywiście czułam obawę o jego zdrowie. Ale wiedziałam, że jest w dobrych rękach – opowiada pani Anna.

W 2016 r. na oddziale neonatologicznym im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy WSzS w Białej Podlaskiej przyszły na świat 222 wcześniaki. Jak podkreślają specjaliści, istotne w profilaktyce porodów przedwczesnych jest uświadomienie kobietom i ich bliskim potrzeby regularnych wizyt u lekarza, jak też zmiany stylu życia w trakcie ciąży.

Bo wcześniejsze urodzenie się dziecka wpływa na jego zdrowie nie tylko w pierwszych godzinach życia, ale także może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Wcześniaki są najliczniejszą grupą pacjentów dziecięcych. A przedwczesny poród jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności i zachorowalności niemowląt.

Monika Pawluk

Więcej na temat obchodów Światowego Dnia Wcześniaka i Oddziału Neonatologii bialskiego WSzS w 48 nr papierowego i elektronicznego wydania "Słowa".

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama