Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:01
Reklama
Reklama

Na PSW rozmawiali o depresji i stresie

Depresja była tematem konferencji zorganizowanej 22 listopada w murach Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Naukowcy i specjaliści dyskutowali o objawach i sposobach leczenia tej podstępnej i bardzo trudnej do pokonania choroby.
Na PSW rozmawiali o depresji i stresie

Konferencję zorganizowali Zakład Ratownictwa Medycznego PSW, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Jak podkreślali prelegenci, temat depresji jest istotny w kontekście medycyny i socjologii, gdyż szacuje się, że na depresję choruje już półtora miliona Polaków. Codziennie kilkanaście osób dokonuje próby samobójczej. To skutek szybszego tempa życia, presji i stresu. Nie zawsze też umiemy prawidłowo odczytać niepokojące symptomy towarzyszące temu schorzeniu i podjąć z nim skuteczną walkę.

Liczne grono uczestników konferencji stanowili pracownicy służb mundurowych oraz pogotowia ratunkowego, czyli zawodów, których przedstawiciele często mają do czynienia z osobami chorującymi na depresję, a nawet podejmującymi próby samobójcze. Informacje, jak właściwie zareagować, żeby już na pierwszym etapie pacjent otrzymał odpowiednią pomoc, były ważne z perspektywy studentów ratownictwa medycznego, którzy konferencję współorganizowali. 

Długotrwały smutek, apatia, poczucie lęku lub trudne do zdiagnozowania bóle głowy czy w klatce piersiowej, to symptomy, które powinny dać sygnał do jak najszybszej wizyty u specjalisty. – Depresja jest coraz mniej wstydliwym schorzeniem. Ludzie nie boją się przychodzić po pomoc do gabinetów psychiatrycznych. Ważnym czynnikiem w leczeniu depresji jest wsparcie bliskich. Największym błędem jest pozostawienie takiej osoby samej sobie. Należy dużo rozmawiać i okazywać zainteresowanie – wyjaśniał w trakcie prelekcji Leszek Korpysz, lekarz psychiatra z Międzyrzeca Podlaskiego.

Więcej na temat konferencji czytaj w nr 49 papierowego i elektronicznego wydania "Słowa"

Monika Pawluk

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama