Tygodniowy pobyt studentów AWF-u w Hiszpanii odbywał się w ramach międzynarodowego programu ACEEPT. Takie spotkania przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata organizowane są co roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem wybór padł na zamiejscowy wydział Uniwersytetu w Saragossie – w Huesca.
Do udziału w konferencji zawsze wybierana jest tylko jedna uczelnia z danego państwa. A tak się złożyło, że Zakład Turystyki AWF od trzech lat współpracuje z hiszpańską uczelnią w ramach programu międzynarodowej wymiany studentów Erasmus. I to w ramach tej dobrej współpracy Hiszpanie zaprosili bialczan do udziału w tej konferencji. – Wiedzieliśmy, że na konferencji pojawia się bardzo międzynarodowe towarzystwo i że poziom językowy oraz merytoryczny uczestników spotkania jest bardzo wysoki. Dlatego mieliśmy duże wyzwanie, żeby odpowiednio przygotować naszych studentów do tego wyjazdu – mówi Przemysław Kędra, prodziekan ds. studenckich Wydziału Turystyki i Zdrowia bialskiej Filii AWF.
W Huesca pojawiła się pięcioosobowa delegacja bialskiej uczelni, w skład której weszli studenci kierunku Turystyka i Rekreacja: Małgorzata Żeleźnicka, Anita Poliszuk, Hubert Wawryniuk i Michał Sakowski oraz nauczyciel akademicki dr Przemysław Kędra. Tematem konferencji był slow tourism, czyli forma turystyki nastawiona na poszanowanie lokalnej kultury, tradycji, historii oraz ochronę środowiska naturalnego.
– Program był bardzo napięty, więc studenci nie mogli się nudzić. Prezentowaliśmy projekt wykonany przez studentów, którego tematem było Roztocze jako doskonałe miejsce dla rozwoju slow tourism. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie 20-minutowej prezentacji na podstawie jednego z regionów Polski. Zaprezentowaliśmy również film o naszej uczelni. A na zakończenie pierwszego dnia uczestniczyliśmy w targach turystycznych. Mieliśmy własne stoisko, na którym przygotowaliśmy m.in. konkurs wiedzy o Polsce i nasze lokalne smakołyki – opowiada Kędra.
Bialczanie przez tydzień mieszkali z młodymi ludźmi z innych krajów. Studenci podzieleni na dziesięcioosobowe grupy mieli za zadanie przygotować też wspólny projekt. Ta współpraca ułatwiła przełamanie barier językowych, umożliwiła też nawiązanie przyjaźni oraz wymianę doświadczeń między uczestnikami konferencji.
Więcej na temat zagranicznego wyjazdu bialskich studentów czytaj w nr 49 papierowego i elektronicznego wydania "Słowa".
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze