W Bibliotece, której uroczyste otwarcie odbyło się 6 grudnia, są strefy pracy, sale edukacyjne, a także miejsca, gdzie student będzie mógł popracować indywidualnie w ciszy i skupieniu. Studenci mają do dyspozycji 900 mkw. powierzchni na trzech kondygnacjach.
– Można powiedzieć, że jesteśmy światową biblioteką. Siła obiektu tkwi w nowoczesnej technologii i obsłudze czytelnika. Takie rozwiązania są na naszym terenie dostępne jedynie w Lublinie i Białymstoku – mówi Marzena Dziołak, dyrektor Biblioteki. Uwagę skupiono również na pomocy dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze jest miejsce dla takich osób, gdzie biurko można dostosować do odpowiedniej wysokości, a specjalna klawiatura i myszka umożliwiają komfortowe wyszukiwanie informacji w komputerze. Zamontowano też windę.
Jak wygląda cyfrowe wypożyczenie książki? Studenta wita strefa samoobsługowa, gdzie znajduje się urządzenie do samowypożyczeń (tzw. self-check). Wystarczy, że podejdzie się z kartą biblioteczną (którą jest legitymacja studencka), zeskanuje kod i położy książkę. Wtedy po pojawieniu się konta studenta można automatycznie wypożyczyć nową pozycje. Zwrot książki możliwy jest również w sposób tradycyjny lub za pomocą "inteligentnego regału". Student odkłada książkę na półkę, a później drukuje potwierdzenie. Wtedy książka jest usuwana z osobistego bibliotecznego konta studenta. Przydatną funkcją w tej strefie jest również nowoczesny skaner, który umożliwia również przetwarzanie obrazu na tekst. Później można go odtworzyć na przykład w programie word i przesłać na swój domowy komputer.
Więcej o nowej bibliotece przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa z 13 grudnia.
Maciej Maciejuk
Zobacz również: Duże pieniądze na praktyki zawodowe studentów PSW
Napisz komentarz
Komentarze